مجله درمان سرا

آمپی سیلین و موارد مصرف آن

آمپی سیلین و موارد مصرف آن
آمپی سیلین یک آنتی بیوتیک است و برای درمان عفونت های معده ، روده و دستگاه ادراری استفاده می شود و در اشکال کپسول 500 و شربت 125 و آمپول می باشد.

آمپی سیلین

آمپی سیلین یک آنتی بیوتیک است و برای درمان عفونت های دستگاه گوارشی و ادراری استفاده می شود و در اشکال کپسول 500 میلی گرم و شربت 125 و آمپول می باشد.

آمپی سیلین در گروه دارویی آمینو پنی سیلین ها قرار دارد و میتواند با باکتری ها مبارزه کند.آمپی سیلین در درمان عفونت های دستگاه ادراری ، گوش میانی ، مننژیت و عفونت های معده و روده مورد استفاده قرار میگیرد.

آمپی سیلین چیست

آمپی سیلین (Ampicillin) نوعی آنتی بیوتیک است که در درمان عفونت های گوارشی و ادراری تجویز میشود.آمپی سیلین در اشکال کپسول،شربت و آمپول میباشد.

شاید فکر کنید که این دارو نام دیگر همان آمپول پنی سیلین معروف باشد اما باید بدانید این دارو علاوه بر عملکردی که همانند پنی سیلین دارد به علت تغییرات شیمیایی اش توانایی اثر بر تعدادی از باکتری های گرم منفی را نیز دارد. این دارو بیشتر در عفونت های سیستمیک، عفونت حاد یا مزمن دستگاه ادراری ناشی از ارگانیسم های حساس و در مننژیت کاربرد دارد.

آمپی سیلین با اتصال به پروتئین های متصل شونده به پنی سیلین واقع در دیواره سلولی باکتری اثر خود را اعمال می کند.زمانی که آمپی سیلین مراحل سوم و آخر ساخت دیواره سلولی باکتری را مهار می کند ،اتولیز آنزیمی دیواره سلولی رخ می دهد.

موارد مصرف آمپی سیلین

آمپی سیلین درمان ارگانیسم های حساس از انواع شیگلا ، هموفیلوس ، آنتروکوک و گرم مثبت های حساس مثل استافیلوکوک های حساس به پنی سیلین G مباشد. همچنین برای درمان عفونت های تنفسی و بافت نرم مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو میتواند مننژیت باکتریال و سپتی سمی را درمان کند.آمپی سیلین میتواند برای درمان عفونت های گوارشی و ادرار تناسلی مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف آمپی سیلین در بارداری

این دارو در گروه B بارداری قرار دارد .مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.

نحوه مصرف آمپی سیلین

  • آمپول آمپی سیلین را باید حداکثر تا یک ساعت بعد از تهیه آن تزریق نمود.
  • تزریق سریع این دارو ممکن است منجر به تشنج بیمار شود. بنابراین برای جلوگیری از این عارضه تزریق را به آهستگی انجام دهید.
  • بررسی پایه و دوره ای عملکرد کلیه و کبد و هماتولوژیک در صورت مصرف طولانی مدت دارو توصیه می شود.

مقدار مصرف آمپی سیلین

مقدار مصرف آمپی سیلین  بر اساس شدتی که عفونت بیمار دارد تجویز میگردد.آمپی سیلین معمولا هر 6 ساعت یک بار میبایست مصرف شود و مقدار مصرف در کودکان نصف دوز بزرگسالان میباشد.

در بزرگسالان مقدار 250 تا 500 میلی گرمروزانه 4 بار استفاده می شود. مقدار مصرف در کودکان با سن کمتر از 10 سال نصف مقدار مصرف بزرگسالان است.

توجه داشته باشید که در بیمارانی که اختلال شدید عملکرد کلیه، فواصل تجویز دارو باید هر 12 ساعت باشد.

عوارض مصرف آمپی سیلین

این دارو می تواند عوارض داشته باشد که در صورت اینکه عوارض بعد از چند ساعت یا چند روز از بین نرفت مصرف را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید . این عوارش شامل موارد تهوع , استفراغ , اسهال , التهاب بافت موکوسی دهان , واکنش های آنافیلاکتیک میباشد.

نکات مهم مصرف آمپی سیلین

  1. آمپی سیلین در نوزادان و کودکان معمولا برای درمان مننژیت (التهاب و عفونت پرده مغز) تجوبز می شود.
  2. غذا در جذب گوارشی آمپی سیلین تداخل ایجاد میکند، بهتر است کپسول آمپی سیلین را با معده خالی همراه با یک لیوان آب مصرف کنید.
  3. این دارو برای افرادی که حساسیت شدید نسبت به آمپی سیلین منع مصرف دارد.
  4. افرادی که اختلال عملکرد کلیه دارند و یا مبتلا به آسم و آتوپی هستند این دارو را بااحتیاط مصرف کنند.
  5. آمپی سیلین تاثیر داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش می دهد.
  6. در صورت بروز هر گونه حساسیت مانند تورم لب ها، بثورات جلدی ،تورم های پوستی ، تب ،ضربان قلب تند، یا خس خس سینه یا مشکل در تنفس ، بلافاصله دارو را قطع کرده و با اورژانس تماس بگیرید.
  7. حتی در صورت احساس بهبودی ، تمام داروی تجویز شده را برای درمان عفونتتان و جلوگیری از عود بیماری مصرف کنید.

تداخل دارویی آمپی سیلین

آتنولول , آلوپورینول , آمیکاسین , اینترالیپید , جنتامایسین , لینزولید , دمکلوسیکلین , دولوتگراویر , تتراسیکلین , داکسی سیکلین , مینوسایکلین , مایکوفنولات موفتیل , وارفارین , کلروکین فسفات.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.