مجله درمان سرا

آنچه باید درباره قرص آسپرین بدانید

آنچه باید درباره قرص آسپرین بدانید
آسپرین که با نام دیگر آ اس آ نیز شناخته میشود،برای کاهش درد،تب بر و رقیق شدن خون استفاده میشود و همچنین در گروه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می باشد.

آسپرین

آسپرین (Aspirin) که نام دیگر آن استیل‌سالیسیلیک اسید که به اختصار آ اس آ میباشد جزو داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی محسوب می شود.از موارد مصرف آسپرین کاهش التهاب، ضددرد و تب‌بُر میباشد.

آسپرین در اشکال زیر در دسترس میباشد:

  • قرص روکشدار (80 و 325 میلی گرمی)،
  • قرص جویدنی( 100 میلی گرمی)،
  • قرص جوشان(200-325 و 400 میلی گرمی)
  • قرص همراه با کدئین ( 500 میلی گرم آسپرین + 10 میلی گرم کدئین ) 10
  • شیاف 325 میلی گرمی

علاوه بر مسکن و تب بر، آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون، پیشگیری از بیماری های قلبی، سر درد و زخم های گوارشی تجویز می شود.

آسپرین چیست

آسپرین در پوست درخت بید وجود دارد،آسپرین یکی از 877 نوع داروی مطرح در مصر باستان بود که برای برطرف کردن درد از آن استفاده می‌کردند.  

آسپرین که با نام آ اس آ نیز شناخته میشود و علاوه بر اثرات ضد درد و ضد التهاب،در موارد دیگری همچون رقیق کننده خون، اثر گذاری بر روی پلاکت‌ها، پیشگیری از آلزایمر و  جلوگیری از برخی سرطان ها استفاده میشود.نیمه عمر داروی آسپرین در مقادیر کم حداکثر 3 ساعت است و در مقادیر بالا به علت اشباع متابولیسم کبدی ممکن است تا 30 ساعت هم موثر باشد.

آسپرین، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسن از جمله داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی  از جمله داروهای غیر استروئیدی میباشد.

نحوه مصرف آسپرین

مقدار مصرف آسپرین در بیماران تفاوت دارد و بسته به اینکه به چه دلیل آسپرین را مصرف می‌کنید، شکل و میزان مصرف آسپرین متفاوت است.

موارد منع مصرف آسپرین

افرادی که مبتلا به بیماری هموفیلی هستند،نباید این دارو را مصرف کنند.

بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی همچون آسم یا بیماری‌های کلیوی، کودکان مبتلا به آنفلوآنزا، آبله مرغان و فاویسم، بیماران مبتلا به آسم، پولیپ بینی و کهیر مزمن و افرادی که خونریزی گوارشی دارند نمی توانند آسپرین را مصرف نماید.

همچنین بر اثر مصرف طولانی مدت این دارو در مواردی مانند آرتریت روماتوئید (بیماری روماتیسم مفصلی) و پروفیلاکسی (پیشگیری از بیماری ها به کمک دارو) احتمال افزایش خونریزی شدید ناشی از مهار تجمع پلاکتی آسپرین، حداقل یک هفته قبل از هر گونه عمل جراحی، مصرف آسپرین باید قطع شود.

آسپرین را نباید با داروی متوترکسات مصرف کرد، زیرا عوارض کلیوی آن را بالا می‌برد. همچنین مصرف همزمان آسپرین با داروهای ضد درد دیگر نه تنها،  اثرش را افزایش نمی دهد بلکه عوارض جانبی بیشتری را ایجاد می‌کند؛ مصرف همزمان این دارو با الکل،  احتمال زخم و خونریزی های گوارشی را به شدت بالا می برد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.