مجله درمان سرا

افزایش عوارض زایمان طبیعی دروغ است

افزایش عوارض زایمان طبیعی دروغ است
برخی افراد در شرایطی که وزارت بهداشت به‌دنبال ترویج زایمان طبیعی است، به اشتباه تهمت می‌زنند که عوارض زایمان در کشور افزایش پیدا کرده، این اظهارات دروغ است

به گزارش درمان سرا به نقل از ایران، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم بزرگداشت روز جهانی مامایی افزود: برای ارتقای شاخص‌هایی مانند مرگ مادران و نوزادان، هنوز با کشورهای پیشرفته، فاصله داریم و بخش عمده این فاصله، مربوط به آموزش است که اگر آموزش، درست بود و تعصب جنسیتی نداشتیم، وضعیت این شاخص‌ها بهتر بود. باید بدون تعصب و سهم خواهی، تلاش کنیم که کارنامه موفقی را در بهبود شاخص‌ها و ترویج زایمان طبیعی در منطقه و دنیا داشته باشیم.


او با تأکید بر پرهیز از رویکردهای جنسیتی در حوزه مامایی، عنوان کرد: در رشته اورولوژی، انتخاب دستیاران بر اساس جنسیت نیست و جنسیتی شدن ورود دستیاران به حوزه تخصص زنان، نه تنها تاکنون کمکی نکرده، بلکه آسیب‌هایی نیز به همراه داشته است. امیدواریم که با کمک بزرگان و همکاران بتوانیم این مشکل را حل کنیم.


هاشمی گفت: چند سال پیش ماماهایی در کشور تربیت می‌شدند که حتی یک بار زایمان طبیعی را انجام نداده بودند، اما در حال حاضر این فرصت برای دانشجویان فراهم شده است. یکی از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اطراف تهران می‌گفت که در کنار ماماها، انترن‌ها در زایمان کمک می‌کنند و از هر ۱۰ نفر که زایمان برای آنها انجام شده بود، سؤال شد که برای شما تفاوتی دارد که دانشجوی خانم یا آقا زایمان را انجام بدهند که آنها گفته بودند تفاوتی بین خانم یا آقا بودن دانشجویان برای زایمان وجود ندارد و مهم سالم بودن نوزاد است.


او با اشاره به اینکه ماماها نیز از دیرباز تاکنون بیشترین نقش را در زایمان ایفا کرده‌اند، گفت: دولت مصمم است که در حوزه سلامت، بانوان از احترام بیشتری برخوردار شوند. در این زمینه، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، ارائه خدمات زایمان است که در آن، ماماها پررنگ‌ترین نقش را دارند.
دکتر هاشمی با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم زایمان طبیعی ترویج پیدا کند، باید به ماماها احترام بیشتری بگذاریم و آنها به بالین برگردند، گفت: این فرصت در طرح تحول سلامت، با ایجاد چندین هزار واحد اختصاصی زایمان (LDR) در کشور فراهم شده است. همچنین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نیز موظف شدند که فضایی را فراهم کنند تا بانوان حق انتخاب داشته باشند.


وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران یکی از معدود کشورهایی است که میزان سزارین در آن بالا بوده و هست، افزود: متأسفانه در همه حوزه‌ها، از غرب، اروپا و امریکا تبعیت می‌کنیم، اما در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین، چون به نفع ما نیست، رفتارمان برعکس است.
هاشمی، حق انتخاب بانوان برای زایمان را امانتی دانست که بانوان به متخصصان زنان و ماماها سپرده‌اند و تصریح کرد: اگر در این زمینه، رفتار ما تغییر کند، یعنی امانتدار خوبی نبوده‌ایم و باید به مسیر اصلی برگردیم، چراکه منافع و مصلحت مردم را باید تأمین کنیم.

او گفت: لحاظ کردن کاهش سزارین در اعتباربخشی بیمارستان‌ها، به نفع مردم است. همچنین موفقیت ماماها و متخصصان زنان به میزان همکاری بین بخشی و همکاری آنها با وزارت بهداشت وابسته است و اگر بیمه‌ها و دولت با مامایی همراهی نکنند، امکان ارتقای این رشته فراهم نمی‌شود.
هاشمی با اشاره به اینکه به جای حاشیه‌ها باید به متن مأموریت، یعنی سلامت بانوان توجه کنیم، گفت: از زمانی که پرستاری و مامایی از حوزه بالینی جدا شده و به علوم پایه منتقل شدند، آسیب بیشتری به این رشته‌ها وارد شد. البته اطمینان دارم که پرستاری و مامایی بتدریج به بالین بازمی گردند

کد مطلب: 2587
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
ساعت: ۱۰:۱۳
چاپ
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.