مجله درمان سرا

پماد بتامتازون چیست؟

 پماد بتامتازون چیست؟
پماد بتامتازون از داروهایی است که به منظور درمان التهابات پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این دارو که از دسته داروهای کورتیکواستروئید می‌باشد می‌تواند علائمی مثل خارش و خشکی پوست را کاهش دهد.

پماد بتامتازون

پماد بتامتازون از داروهایی است که به منظور درمان التهابات پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو که از دسته داروهای کورتیکواستروئید می‌باشد می‌تواند علایمی مثل خارش و خشکی پوست را کاهش دهد.

پماد بتامتازون چیست؟

پماد بتامتازون (Betamethasone) از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی است که دارای خواص ضدالتهابی می‌باشد. این دارو برای رفع انواع ناراحتی‌ها و التهاب پوستی مثل پسوریازیس، اگزما ، خارش، خشکی، قرمزی و… استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که پماد بتامتازون یک درمان برای بیماری نیست، اما برای تسکین علائم کمک خواهد کرد. اشکال دیگر این دارو شامل آمپول، قطره و لوسیون می‌باشد.

موارد مصرف پماد بتامتازون

 پماد بتامتازون برای درمان التهابات پوستی مثل پسوریازیس و اگزما ، خارش ، خشکی و قرمزی پوست مورد استفاده قرار میگیرد.

عوارض مصرف پماد بتامتازون

واکنش‌های پوستی مثل سوزش، قرمزی و خارش، بی‌حسی، تحریک‌شدن پوست، تاول، آتروفی (تحلیل رفتن) پوست، رشد موی زائد و آکنه

تداخل دارویی پماد بتامتازون

 تداخل دارویی خاصی برای این دارو به شکل پماد گزارش نشده است

مقدار و نحوه مصرف پماد بتامتازون

مقدار پماد بتامتازون بر حسب نوع التهاب و ناراحتی پوستی متفاوت است و معمولا بزرگسالان یک تا سه مرتبه در روز و کودکان نیز یک مرتبه در روز از این پماد میتوانند استفاده کنند.

قبل از اینکه دارو را پوست آسیب دیده قرار دهید محل را به خوبی شستشو داده و خشک کنید سپس یک لایه نازک از دارو را روی آن قرار داده و به آرامی مالش دهید تا جذب  پوست شود.

 توجه: توجه داشته باشید که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض آسیب‌های جانبی داروها قرار دارند. بنابراین هیچگاه خودسرانه از این دارو برای رفع بیماری‌های پوستی فرزند کوچکتان استفاده نکنید.

اطلاعات مهم مصرف پماد بتامتازون

  1. مصرف کم و یا متوسط این دارو در کوتاه مدت عوارضی ندارد.
  2. مصرف پماد بتامتازون در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است اما برای مصرف انواع دیگر داروی بتامتازون حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  3. چنانچه دچار عفونت پوستی هستید به طور خودسرانه از این دارو استفاده نکرده و قبل از مصرف پزشک را مطلع کنید.
  4. از وارد شدن این دارو به نقاط حساس بدن مثل چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید.
  5. علایم بیماری پوستی شما معمولا بعد از دو هفته درمان با این دارو باید بهبود پیدا کند. چنانچه این بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کنید.
  6. پس از استفاده از این پماد پوست را نپوشانید.
  7. اگر از بتامتازون در ناحیه پوشک بچه استفاده می‌کنید، از پوشک تنگ یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید. این کار باعث افزایش عوارض جانبی دارو می‌شود.
  8. بدون مشورت کردن با دکتر خود، سایر محصولات پوستی را در ناحیه تحت درمان قرار ندهید.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.