مجله درمان سرا

موارد مصرف قرص و شربت موکولین برم هگزین

موارد مصرف قرص و شربت موکولین برم هگزین
موکولین برم هگزین یک داروی خلط‌آور است و برای رفع خلط سینه استفاده قرار می‌گیرد.شربت برم هگزین خلط آور سینه و قرص برم هگزین برای اختلالات تنفسی می باشد.

موکولین برم هگزین

موکولین برم هگزین (Bromhexine) یک داروی خلط‌آور است و برای رفع خلط سینه و سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شربت برم هگزین برای خلط آوری سینه و قرص برم هگزین برای اختلال تنفسی استفاده میشود.

این دارو خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و برای کودکان بزرگ تر از دو سال و افراد بالغ مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو با کاهش چسبندگی ترشحات را رقیق کرده و خروج آن ها را آسان می کند.

شربت موکولین برم هگزین

شربت برم هگزین داروی رفع خلط سینه و سرفه است.شربت برم هگزین تولید خلط در مجاری تنفسی را افزایش می دهد و خلط را رقیق میکند و باعث میشود چسبندگی کمتری داشته باشد.

قرص موکولین برم هگزین

قرص برم هگزین به عنوان داروی خلط آور و برای در درمان اختلالات تنفسی مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو برای کودکان بزرگ تر از 2 سال و افراد بالغ نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

موکولین برم هگزین چیست

موکولین برم هگزین (Bromhexine) دارویی است که به عنوان خلط آور در درمان اختلالات تنفسی مورد استفاده قرار میٰ گیرد. این دارو خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و برای کودکان بزرگ تر از دو سال و افراد بالغ مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو با کاهش چسبندگی ترشحات را رقیق کرده و خروج آن ها را آسان می کند.

برم هگزین با تحریک غدد مخاطی نایژه و تغییر ترکیبات گلیکوپروتئینی موجود در ترشحات سبب کاهش چسبندگی و رقیق شدن ترشحات و تسهیل خروج آنها می شود.داروی برم هگزین جذب گوارشی خوبی دارد و غلظت پلاسمایی آن پس از یک ساعت به حداکثر مقدار خود می رسد.برم هگزین بعد از متابولیزه شدن عمدتا از طریق ادرار و مقدار کمی از راه مدفوع دفع می شود.

مصرف برم هگزین در بارداری

این دارو در گروه B قرار دارد و مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.

موارد مصرف موکولین برم هگزین

برم هگزین یک داروی برای درمان سرفه می باشد و ماده فعال برم هگزین یک ماده خلط آور است که مخاط را در قفسه سینه سست کرده و خروج آن از دستگاه تنفسی را آسان تر می سازد. شربت برم هگزین نباید برای درمان سرفه های خشک مورد استفاده قرار بگیرد.

مقدار و نحوه مصرف موکولین برم هگزین

اگرچه بهتر است دوز مصرفی به صورت دقیق توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول در بزرگسالان مقدار ۶ الی ۸ میلی گرم از دارو به تعداد سه بار در روز مصرف می شود.

عوارض موکولین برم هگزین

 سردرد، سرگیجه، عرق کردن، مشکلات گوارشی، مشکلات تنفسی و حساسیت پوستی از عوارض مصرف برم هگزین میباشد در صورت شدت این عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

 تداخل دارویی برم هگزین

 تداخل دارویی خاصی ندارد اما بهتر است در این رابطه با پزشک مشورت شود

 نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

  • بیماران مبتلا به اختلالات کبد یا کلیه باید از مصرف برم هگزین خودداری کنند مگر اینکه پزشک از آن ها بخواهد.
  • اگر علائم بیماری شما پس از گذشت ۱۴ روز بهبود نیافت حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  • دکتر خود را در جریان تمام داروهای شیمیایی و گیاهی که برای درمان سرفه خود استفاده می کنید قرار دهید.
  • از مصرف این دارو در سه ماهه اول بارداری باید خودداری کنید مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کرده باشد.
  • بیماران مبتلا به زخم معده و دردهای شکمی از مصرف آن بهتر است خودداری کنند.
  • زنان شیرده نباید از این دارو استفاده کنند.
  • برای جلوگیری از عوارض گوارشی، بهتر است دارو پس از غذا مصرف شود.
  • در صورتیکه به این دارو حساسیت دارید از مصرف آن صرفنظر کنید.
  • دوره درمان را کامل کنید.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.