مجله درمان سرا

افزایش هزینه های درمانی با پیر شدن جمعیت

افزایش هزینه های درمانی با پیر شدن جمعیت
عوامل متعددی از جمله افزایش متوسط سن جامعه و افزایش تعداد و درصد سالمندان، افزایش انتظارات مردم ، ورود دارو و تکنولوژی جدید از عوامل افزایش هزینه های سلامت در آینده کشور به شمار می آید

به گزارش درمان سرا به نقل از ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایرج حریرچی در مراسم افتتاحیه کلینیک تخصصی دندانپزشکی حسینیه خویی ها افزود: عوامل متعددی از جمله افزایش متوسط سن جامعه و افزایش تعداد و درصد سالمندان، شیوع بیماری های غیرواگیر مثل بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان، افزایش انتظارات مردم ، ورود دارو و تکنولوژی جدید از عوامل افزایش هزینه های سلامت در آینده کشور به شمار می آید.


حریرچی، راه اصلی مقابله با این عوامل، بهداشت و پیشگیری و کنترل هزینه های سلامت است اما حتی با موفقیت قابل توجه در مقابله با این عوامل، مردم ما و حوزه سلامت کماکان نیازمند کمک خیرین هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره کمک های خیرین اظهارکرد: درخواست ما این است که خیرین علاوه بر کمک در تامین زیرساخت ها در موضوع پیشگیری و نیز اداره مراکز ارائه خدمات سلامت، تامین هزینه های اداره مراکز، ارائه خدمات با هزینه مورد استطاعت فقرا و جلوگیری از هزینه های فقرزا و کمرشکن سلامت به طور جدی ورود کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به هرم سنی جمعیت ایران و شیوع بیماری های غیرواگیر و با توجه یه میزان بروز هزینه های فقرزا و کمر شکن سلامت یکی از بهترین حوزه ها برای انجام عمل خیر، حوزه سلامت است.

با اشاره به اینکه، کل هزینه های سلامت در تمام دنیا در چند دهه گذشته رو به افزایش بوده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون 3 / 10 درصد از کل درآمد ناخالص ملی کشورهای جهان صرف هزینه های سلامت می شود،یعنی از هر 10 دلاری که مجموع دولت ها و ملت ها هزینه می کنند، یک دلار صرف بهبود یا حفظ سلامت مردم می شود.

وی در ادامه افزود: سهم هزینه های سلامت از کل هزینه های خانوار در کشور ما بیش از پنج درصد است که این موضوع در همه کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما هزینه مربوط به بیماری ها، یکی از عوامل قابل توجه ایجاد فقر در جوامع است.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.