مجله درمان سرا

پماد کالاندولا برای کاهش التهاب پوست

پماد کالاندولا برای کاهش التهاب پوست
پماد كالاندولا داروی درمان خراش ، بریدگی های سطحی ، خشکی ، آفتاب سوختگی ، گزیدگی حشرات و سوختگی بدن نوزادان میباشد.کالاندولا از عصاره گل همیشه بهار ساخته می شود.

پماد کالاندولا

پماد کالاندولا یک داروی درمانی است برای التهاب ها و زخم های پوستی میباشد که از عصاره تام گلهای کالاندولا به میزان 1.5 درصد تهیه میشود.

موارد مصرف پماد کالاندولا : پماد کالاندولا برای درمان درماتیت های آلرژیک ، پیشگیری و تسکین التهاب و تحریک پوست بدن نوزادان بر اثر تماس با ادرار ، خراش ها و بریدگی های سطحی ، خشکی و ترک های پوست ، آفتاب سوختگی ، گزیدگی حشرات استفاده میشود.

فلانوييدهاي موجود در گل همشه بهار از آزاد شدن هيستامين و توليد پروستاگلاندين ها جلوگيري مي نمايند . همچنين براي اين دسته از مواد گياه ، اثرات ديگري نظير تثبيت غشا ليزوزومي و تاثير بر نفوذ پذيري و مقاومت مويرگي قائل هستند .

ساپونين هاي گل هميشه بهار از آزاد شدن هيستامين ،‌برادي كينين و بعضي از آنزيمهاي پروتئوليتيك جلوگيري كرده و با كاهش نفوذ پذيري مويرگها ، مانع ترشح پلاسما به داخل بافتها گرديده و مهاجرت گويچه هاي سفيد را به محل التهاب كاهش مي دهند . بعلاوه گزارشهايي مبني بر وقفه در رشد برخي از باكتريها و قارچها توسط اين مواد وجود دارد .

كاروتنو ئيدهاي گل هميشه بهار ، بخصوص بتاكاروتن پيش ساز ويتامين A بوده و به اثرات ضد التهاب و التيام بخش فلانوييدها و ساپرنوزيدهاي آن كمك مي كنند . كاروتنوئيها  همچنين همراه با تانن موجود در گياه در پيشگيري و بهبود حالت قرمزي پوست ، تورم و درد ناشي از آفتاي سوختگي كه در اثر اشعه ماوراء بنفش ايجاد مي شود موثر گزارش شده اند .

مواد موثره :

فلانوييدهايي نظير كورستين ، ايزوكورستين ، استرولها ،‌كاروتنوييها و ساپونين .

مقدارمصرف

روزي چند بار پس از تميز كردن پوست، به مقدار كافي از پماد روي موضع ماليده شود

عوارض جانبی

در مورد عوارض جانبی این پماد به ندرت واکنش های حساسیتی مشاهده می شود

مصرف در حاملگي وشيردهي

 ايمني مصرف اين فرآورده دردوران بارداري و شيردهي به اثبات نرسيده است با اين وجود منافع آن در برابر ضررهای آن بايد سنجيده شود.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.