مجله درمان سرا

آپاندیسیت چیست و دلیل ابتلا به آپاندیسیت

آپاندیسیت چیست و دلیل ابتلا به آپاندیسیت
آپاندیسیت بیماری است که در آن آپاندیس ملتهب شده و چرکی می شود.آپاندیس زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که از روده‌ی بزرگ و در پایین و راست شکم منشعب می‌شود.

علت آپاندیسیت | علائم آپاندیسیت | درمان | علائم در کودکان | علائم در بزرگسالان | تشخیص آپاندیسیت


آپاندیسیت مشکلی است که در آن آپاندیس (appendix) شما ملتهب شده و چرکی می شود.آپاندیس زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که از روده‌ی بزرگ و درناحیه پایین و راست شکم منشعب می‌شود. هرچند آپاندیس هنوز فایده شناخته شده ای ندارد، اما می تواند باعث مشکلاتی جدی شود.

درد آپاندیسیت از نواحی اطراف ناف شروع شده و به سمت ناحیه راست و پایین شکم شما حرکت می کند. درد آپاندیسیت در طول ۱۲ تا ۱۸ ساعت زیاد شده و کم کم شدید می شود. آپاندیسیت برای هرکسی ممکن است اتفاق بیافتد اما شیوع آن در سنین بین ۱۰ تا ۳۰ سالگی بیشتر می باشد. درمان معمول و استاندارد آپاندیسیت برداشت آپاندیس است.

دلایل ابتلا به آپاندیسیت

فرد زمانی دچار آپاندیسیت می شود که آپاندیس وی بوسیله مدفوع، جسم خارجی، سرطان و یا عفونت مسدود شود. بدون توجه به علت مسدود شدن، زمانی که آپاندیس مسدود می شود باکتری های درون آپاندیس شروع به تکثیر کرده و باعث التهاب، ورم و پر از چرک شدن آپاندیس می شوند و اگر بموقع آپاندیس درمان نشود، امکان پارگی و ترکیدن آن وجود دارد.

علائم ابتلا به آپاندیسیت

محل درد بسته به سن و محل قرارگیری آپاندیس شما متفاوت می باشد. کودکان و زنان باردار ممکن است، درد آپاندیسیتی در نواحی دیگر داشته باشند. زمانیکه احساس کردید که شما یا کودکتان به پزشک و یا بیمارستان مراجعه نمایید. شکم درد شدید که نمی گذارد شما بنشینید و یا راحت باشید، نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.

علایم و نشانه های ابتلا به آپاندیسیت شامل:

 • درد و تیرکشیدن در نواحی ناف که اغلب به سمت راست و پایین شکم حرکت می کند.
 • دردیکه بعد از چند ساعت شدیدتر می شود.
 • حساسیت و درد زمانیکه شما برروی سمت راست و پایین شکم فشار می آورید.
 • دردیکه هنگام راه رفتن، سرفه و یا سایر حرکات رخ می دهد.
 • تهوع، استفراغ و کاهس اشتها
 • تب
 • اسهال، یبوست و ناتوانی در خارج کردن باد شکم
 • ورم شکم

درمان آپاندیسیت

درمان آپاندیسیت عموما شامل برداشتن آپاندیس ملتهب شده می شود. سایر درمان ها بسته به مشکل شما ممکن است، مورد نیاز باشد. این عمل جراحی آپاندکتومی (appendectomy) نامیده می شود. اگر آپاندیس باعث آبسه نیز شود، برای درمان ابتدا می بایست آبسه را خشک و تخلیه نمود. همچنین اگر پزشک به آپاندیسیت شدن یا نشدن شما شک داشته باشد، بازهم برای جلوگیری از خطرات احتمالی ممکن است اقدام به برداشتن آپاندیس نماید. انتخاب اینکه این جراحی بشکل لاپاروسکوپ و یا جراحی باز انجام شود به تشخیص پزشک و شرایط شما وابسته است.

بعد از ۱۲ ساعت پس از جراحی آپاندیسیت، شما می توانید پاشده و حرکت کنید و بعد از ۲ تا ۳ هفته پس از عمل جراحی می توانید، به زندگی عادی خود بازگردید. اگر جراحی بصورت لاپاروسکوپی انجام شود، زخم کوچکتر و درمان سریع تر می باشد.

اگر بعد از عمل جراحی دچار استفراق غیرقابل کنترل، درد زیاد در ناحیه شکمی، احساس سرگیجه و سبکی سر، خون در ادرار و یا استفراغ خود، افزایش درد و سرخی در زخم خود، تب و یا عفونت در محل زخم شدید به پزشک خود مراجعه نمایید.

علائم آپاندیست در کودکان و نوزادان

ممکن است کودکان درد ناشی از آپاندیسیت را تنها در یک ناحیه خاص از بدن خود تجربه نکنند. این امکان وجود دارد که التهاب به دیگر بخش های بدن نیز انتقال یابد. علاوه بر این، کودکان و نوزادهای مبتلا به آپاندیسیت کمتر اجابت مزاج می کنند. درد کودکان و نوزادان به واضحی درد بزرگ سال ها نیست. با وجود این، تحقیقات نشان می دهد که درد شکمی مرسوم ترین علامت آپاندیسیت در کودکان و نوزادان است.

علائم آپاندیسیت در بزرگسالان

ممکن است بزرگ سال های مسن تر و زن های باردار علائم آپاندیسیت متفاوتی را تجربه کنند. درد شکمی ناشی از آپاندیسیت در این افراد به شدت و مشخصی درد شکمی در دیگر افراد مبتلا به آپاندیسیت نیست. این امکان وجود دارد که پس از سه ماهه اول بارداری درد شکمی زن های باردار به ربع بالایی قسمت سمت راست شکم انتقال یابد. علاوه بر این، ممکن است که زن های باردار درد کمر یادرد پهلو را نیز تجربه کنند.

هم در بزرگ سال های مسن تر و هم در زن های باردار باید به دنبال علائم آپاندیسیتی بود که کمتر مرسوم هستند. این علائم شامل حالت تهوع، استفراغ و تب است. علاوه بر این، درد شکمی این افراد می تواند به دلیل عارضه دیگری باشد.

تشخیص آپاندیسیت

تشخیص ابتلای فرد به آپاندیسیت کمی گیج کننده است. علایم آپاندیسیت مبهم و مشابه سایر بیماری ها شامل مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه و یا دستگاه ادراری، بیماری کرون، ورم معده، عفونت روده و مشکلات تخمدان باشد.آزمایشات زیر بسته به تشخیص و تجویز پزشک برای بررسی ابتلا به آپاندیسیت انجام می شوند.

 • آزمایش شکم برای تشخیص التهاب
 • آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت ادراری
 • بررسی راست روده
 • آزمایش خون برای بررسی عفونت در بدن
 • سی تی اسکن و یا سونوگرافی

یک پزشک یا یک فرد ارائه دهنده مراقبت سلامتی می تواند از طریق روش های زیر آپاندیسیت را در فردی تشخیص دهد.پزشک ها از بیمار می خواهند تا علائم خود، شدت آنها و مدت آنها را برای آنها بیان دارد.پزشک برای آنکه بتواند اطلاعات بیشتری در مورد درد شکمی شما به دست آورد و آپاندیسیت را به قدت تشخیص دهد معاینه پزشکی را انجام می دهد. پزشک برای تشخیص آپاندیسیت نقاط خاصی از شکم را دست می زند یا به این نقاط فشار می آورد. علاوه بر این، از معاینه های لگنی و رکتال نیز استفاده می شود.

تجویز تست های آزمایشگاهی

پزشک برای تایید تشخیص آپاندیسیت یا شناسایی نشانه های مربوط به دیگر مشکلات سلامتی انجام تست های آزمایشگاهی را تجویز می کند. علاوه بر این، ممکن است که پزشک برای تشخیص باردار بودن فرد نمونه های خون یا ادرار بخواهد.

اگر پزشکی برای تایید آپاندیسیت تست های غربالگری را لازم بداند، انجام تست های غربالگری را پیشنهاد می کند. این تست ها شامل سونوگرافی شکمی، ام آر آی و سی تی اسکن است. این تست های غربالگری می تواند دلایل درد شکمی همچون آپاندیس بزرگ شده یا ترکیده، التهاب، انسداد درون آپاندیس و آبسه ها را نشان دهد.

درمان با آنتی بیوتیک

درمان آپاندیسیت معمولا با آنتی بیوتیک و افزودن مایعات به رگ ها آغاز می گردد. با ساتفاده از مایعات و آنتی بیوتیک ها می توان به طور کامل آپاندیسیت های ملایم یا خفیف را درمان کرد. جراحی مرسوم ترین گام بعدی برای درمان آپاندیسیت است. به این پروسه درمانی آپاندکتومی می گویند. برداشتن آپاندیس خطر ترکیدن آن را کاهش می دهد. درمان زودهنگام آپاندیسیت نیز از اهمیت ویژه ای در کاهش خطر عوارضی دارد که منجر به مرگ می شود. در ادامه به دو جراحی مرتبط با آپاندکتومی اشاره می کنیم:

جراحی لاپاراسکوپی

جراحان چندین شکاف کوچک در شکم ایجاد می کنند و با استفاده از ابزار خاصی آپاندیس را از بدن خارج می کنند. جراحی لاپاراسکوپی می تواند باعث عوارض معدودی همچون عفونت های بیمارستانی شود.
زمان بهبودی پس از جراحی معمولا کوتاه تر است. پزشک ها به بیماران خود توصیه می کنند که برای ۳ تا ۵ روز اول پس از جراحی تمرین های فیزیکی خود را محدود کنند.

جراحی لاپاراتومی

پزشک با ایجاد یک برش در بخش تحتانی سمت راست شکم آپاندیس را از بدن جدا می کند. برای یک آپاندیس ترکیده به جراحی لاپاراتومی نیاز است.
این جراحی به جراح اجازه می دهد تا به منظور جلوگیری از عفونت شکم را تمیز کند. پزشک به بیماران خود توصیه می کند که برای ۱۰ تا ۱۴ روز اول پس از جراحی تمرین های فیزیکی خود را محدود کند

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.