مجله درمان سرا

آبله مرغان چیست و چه علائمی دارد؟

آبله مرغان چیست و چه علائمی دارد؟
آبله‌ مرغان‌ يك‌ بيماري‌ خفيف‌ و بسيار مسري‌ كه‌ توسط‌ ويروس‌ هرپس‌ زوستر ايجاد مي‌شود. اين‌ بيماري‌ مي‌تواند در هر سني‌ رخ‌ دهد اما در كودكان‌ شايع‌تر است‌.با پیشگیری ، علائم و راه درمان آبله مرغان آشنا شوید.

آبله مرغان چیست ؟

آبله مرغان  با نام انگلیسی chickenpox بیماری با تاول های قرمز خارش دار میباشد که در تمام بدن ظاهر میشود. ویروس باعث این بیماری میشود و اکثر کودکان را تحت تاثیر قرار میدهد و ابتلا به عفونت آبله مرغان بیش از یک بار بسیار نادر است.

ویروس واریسلا زوستر باعث عفونت آبله مرغان میشود. بیشتر موارد از طریق تماس با فرد آلوده اتفاق می افتد. این ویروس، دو روز قبل از ظاهر شدن تاول برای اطرافیان مسری است و قابل انتقال میباشد و واریسلا زوستر تا زمانی که تمام تاول ها پوسته نشوند همچنان مسری می باشند. ویروس آبله مرغان میتواند از طریق بزاق ، سرفه ، عطسه و تماس با مایع خارج شده از تاول انتقال یابند.

هر فردی که در معرض این بیماری قرار نگرفته باشد احتمال ابتلا به این بیماری است و تحت هر یک از این شرایط خطر افزایش میابد

 • تماس با فرد آلوده
 • سن زیر 12 سال
 • سیستم ایمنی پایین بدن
 • زنان باردار

اگر زنان باردار دچار آبله مرغان شوند ممکن است کودکانی با نقص تولد مانند رشد ضعیف ، اندازه سر کوچک ، مشکلات چشم ، ناتوانی ذهنی داشته باشند.

تشخیص آبله مرغان

هر زمان که مبتلا به بثورات مشکوک شده باشید میبایست به پزشک مراجعه کنید،به خصوص اگر با علائم سرماخوردگی یا تب همراه باشد.پزشک بعد از معاینه جسمی و تاول های روی بدن قادر به تشخیص آبله مرغان میباشند. همچنین اگر باردار هستید و در معرض آبله مرغان قرار گرفتید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم آبله مرغان چیست

در صورت مبتلا به آبله مرغان علائمی ظاهر میشود و از شایع ترین علائم آن بثورات خارش دار در بدن است که میتوانید این بیماری را تشخیص دهید.

بثورات خارش دار، شایع ترین علامت آبله مرغان است.عفونت حدود هفت تا 21 روز در بدن شما میباشد.

درد شکمی یا احساس ناخوشی عمومی که 1 تا 2 روز طول میکشد،بثورات پوستی که تقریبا هر جای بدن میتواند پدید آید ، از جمله روی پوست سر ، آلت تناسلی ، داخل دهان ، بینی ، گلو یا مهبل. تاول ها ممکن است در نواحی بسیار وسیعی از پوست گسترده شده باشند اما در دست و پا کمتر ظاهر میشوند. این تاول ها در عرض 24 ساعت می ترکند . هر 3 الی 4 روز تاول های جدید به وجود می آیند.

 از علائم دیگر این بیماری تب ، لرز ، سردرد ، از دست دادن اشتها میباشد ، که یک یا دو روز پس از این علائم ، بثورات شروع به توسعه میکنند و قبل از بهبودی بثورات سه مرحله را باید رد کند.

 • برجستگی های قرمز یا صورتی در تمام بدن ایجاد میشود.
 • برجستگی ها به تاول ها تبدیل میشوند.
 • برجستگی ها پوسته پوسته میشوند و شروع به بهبود میکنند.

برآمدگی هایی که روی بدن ظاهر میشوند همه در یک مرحله ظاهر نمیشوند. بثورات بسیار خارش دار هستند بخصوص قبل از مرحله سوم بهبودی.تا زمانی که تاول های بدن پوسته پوسته نشده اند این بیماری مسری میباشد و حدود هفت تا 14 روز طول میکشد که این بیماری کاملا از بین برود.

راه درمان آبله مرغان

افرادی که به آبله مرغان مبتلا میشوند ، توصیه میشود علائم خود را مدیریت کنند. به والدین توصیه میشود که برای جلوگیری از شیوع ویروس ، نباید فرزند خود را به مدرسه بفرستند.

استراحت در رخت خواب ضروری نیست. بیمار میتواند فعالیت آرام در یک محیط خنک داشته باشد. اگر هوا خوب باشد کودک میتواند بیرون از خانه و در سایه بازی کند.

برای کاهش خارش از پارچه ، حوله یا کمپرس اب سرد استفاده کنید. بیمار را تا حد امکان خنک نگه دارید زیرا گرما و تعریق باعث بروز خارش می شوند.
ناخن های بیمار را کوتاه کنید تا بیمار نتواند خود را بخاراند. خاراندن تاول ها میتواند باعث عفونت ثانویه شود.

داروهای آنتی هیستامین یا پمادهای موضعی از داروهای تجویزی توسط پزشک میباشد و بهترین راه برای کاهش خارش پوستی گرفتن حمام ولرم ، استفاده از لوسیون های تجویزی توسط پزشک و پوشیدن لباس های نرم است.

در صورت بروز عوارض ناشی از ویروس یا خطر عوارض ، پزشک داروهای ضد ویروسی تجویز می کند. افراد در معرض خطر معمولا جوان ، یا افراد دارای مشکلات پزشکی هستند. این داروهای ضد ویروسی آبله مرغان را درمان نمی کند فقط باعث کند شدن فعالیت ویروسی و کاهش علائم میشود.

بدن میتواند اکثر موارد آبله مرغان را به تنهایی برطرف کند. معمولا افراد از زمان ابتلا و تشخیص بیماری طی یک تا دو هفته بهبود میابد.زمانی که آبله مرغان بهبود یابد ، فرد در برابر ویروس آبله مرغان مصون میشود.

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد ، سرم حاوی پادتن علیه این ویروس برای افرادی که خطر ایجاد این بیماری برایشان خطرناک است (مثل کسانی که داروهای ضد سرطان یا سرکوب کننده ایمنی دریافت میکنند) استفاده میشود. اخیرا یک واکسن برای این بیماری مورد تایید قرار گرفته است.

درمان خارش آبله مرغان

برای کاهش خارش از پارچه ، حوله یا کمپرس اب سرد استفاده کنید. بیمار را تا حد امکان خنک نگه دارید زیرا گرما و تعریق باعث بروز خارش می شوند. ناخن های بیمار را کوتاه کنید تا بیمار نتواند خود را بخاراند. خاراندن تاول ها میتواند باعث عفونت ثانویه شود.

داروهای آنتی هیستامین یا پمادهای موضعی از داروهای تجویزی توسط پزشک میباشد و بهترین راه برای کاهش خارش پوستی گرفتن حمام ولرم ، استفاده از لوسیون های تجویزی توسط پزشک و پوشیدن لباس های نرم است.

داروهای درمانی برای آبله مرغان

داروهایی که ممکن است خارش را کم کنند مانند بی حس کننده های موضعی و آنتی هیستامین های موضعی :این داروها موجب کاهش خارش کوتاه مدت میشوند.
محصولاتی که حاوی لیدوکایین و پراموکسین هستند کمترین احتمال بروز واکنش های الرژی را دارند. لوسیون های حاوی فنول ، منتول و کافور نیز توصیه میشود.
اگر بیمار تب داشت از استامینوفن استفاده کنید. به هیچ عنوان از آسپرین استفاده نکنید.

 عوارض آبله مرغان

در صورت بروز عوارض ناشی از ویروس یا خطر عوارض ، پزشک داروهای ضد ویروسی تجویز می کند.از عوارض احتمالی این بیماری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت باکتریایی ثانویه بر روی تاول های آبله مرغان
 • عفونت ویروسی چشم
 • ندرتا آنسفالیت
 • احتمال بروز زونا در سالهای بعد در دوران بزرگسالی
 • ندرتا باقی ماندن جای تاول ، در صورتی که تاول عفونی شود
 • میوکاردیت
 • آرتریت ( التهاب مفصل ) به طور گذرا
 • ذات الریه
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.