مجله درمان سرا

آغاز فرآیند اصلاح زنجیره تامین دارو

آغاز فرآیند اصلاح زنجیره تامین دارو
کیانوش جهانپور افزود: به تدریج فرآیند های اصلاح زنجیره تامین دارو انجام می شود و گزارش اقدامات انجام شده طی ماه های آتی اعلام خواهد شد.

کیانوش جهانپور افزود: به تدریج فرآیند های اصلاح زنجیره تامین دارو انجام می شود و گزارش اقدامات انجام شده طی ماه های آتی اعلام خواهد شد.


وی با اشاره به تغییرات ارزی اخیر، یادآور شد: تغییرات ارزی اخیر موجب به وجود آمدن کمبود دارویی نشد چرا که همواره ذخیره داروی کافی (برای داروهای حیاتی تا 6 ماه) در شرکت های تولیدکننده ، واردکننده و پخش و توزیع وجود دارد و مشکلی نیز در ماه های آتی نخواهیم داشت.


سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: بخشی از داروها با تعامل با بانک مرکزی از طریق ارز خاص تامین می شود و ما نگرانی در حوزه تامین دارو نخواهیم داشت اما به هرحال تغییر قیمت دارو در صورت ادامه افزایش نرخ ارز، گریز ناپذیر است چرا که بخشی از هزینه های تولیدکننده و واردکننده دارو را افزایش می دهد.


وی در عین حال به نکته ای اشاره کرد مبنی بر اینکه بخشی از هزینه دارویی ما بطور مستقیم وابسته به ارز است؛ برای تامین مواد اولیه نیمی از داروهای تولید داخل و همچنین برای تامین داروهای وارداتی که بیشتر متوجه بیماران خاص و صعب العلاج است به ارز وابسته هستیم.


وی تصریح کرد: مهم تر از قیمت ارز، ثبات و پیش بینی پذیری اقتصاد و ارز، فراز و فرود و شوک هایی است که ممکن است به بازار دارویی کشور وارد شود چون این شوک ها، محاسبات تولیدکننده و واردکننده را مشوش می کند و موجب تاخیر و تامل در تصمیم گیری ها و ثبت سفارش دارو می شود.


سخنگوی سازمان غذا و دارو این نکته را نیز خاطرنشان کرد که فراز و فرودهای بازار دارویی ایران نظم ذهنی تولید کننده و وارد کننده را مخدوش می کند.


جهانپور ادامه داد: با توجه به کمی نقدینگی و تورم شاهد تغییرات قیمت ارزی هستیم که خود آن شاید به تنهایی اهمیت نداشته باشد اما ثبات یا افزایش آن به تدریج بر بازار دارویی تاثیر دارد.

کد مطلب: 2402
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
ساعت: ۱۱:۰۳
چاپ
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.