مجله درمان سرا

داروی مدروکسی پروژسترون

داروی مدروکسی پروژسترون
داروی مدروکسی پروژسترون برای درمان آمنوره ، بی نظمی قاعدگی ، خونریزی غیرطبیعی رحم استفاده می شود. تحقیقات مختلف معلوم شد پروژسترون کنترل کننده سیکل قاعدگی و عامل آزاد شدن تخمک از تخمدان ها به حساب می آید

مدروکسی پروژسترون

قرص مدروکسی پروژسترون (Medroxyprogesterone) شبیه به هورمون طبیعی پروژسترون میباشد که برای درمان بیماری های قاعدگی در زنان و درمان رشد غیر طبیعی رحم میباشد. همچنین برای درمان برخی سرطانها ، از جمله سرطان پستان،رحم مورد استفاده قرار میگیرد.

مدروکسی پروژسترون همچنین در درمان سرطان پستان در دوران یائسگی ،هیپرپلازی اندومتر،سندروم پلی کیستیک تخمدان ، بعنوان جانشین درمانی هورمونی در زنان یائسه،ارزیابی میزان آندروژن و استروژن استفاده می شود. این دارو در طبقه بندی دارویی هورمون های جنسی زنان جای میگیرد و بسیار پر کاربرد است.

 موارد مصرف مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون برای اندومتریوز ، پیشگیری از بارداری ، خونریزی رحمی غیر طبیعی ، آمنوره ، سرطان سلولهای کلیوی مورد استفاده قرار میگیرد. البته از مدروکسی پروژسترون برای کاهش حالات گر گرفتگی در یائسگی استفاده میشود.

نکات مهم مصرف

اگر به دردها و امراض زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

  1. بیماری دیابت
  2. فشار خونتان بال
  3. اگر قبلا دچار حمله قلبی شده اید
  4. اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار می باشد
  5. مصرف دارو برای زنان حامله مجاز نمی باشد
  6. بیمارانی که برای رفع اختلالات قاعدگی از این دارو استفاده می کنند آگاه باشند که ظرف 3 تا 7 روز بعد از قطع دارو پریود خواهند شد
  7. داروی مدروکسی پروژسترون را همراه با غذا میل کنید

نحوه ی مصرف مدروکسی پروژسترون

بهترین زمان مصرف قرص مدروکسی پروژسترون 1 تا 3 بار در روز در زمان معینی از دوره قاعدگی و در نوع تزریقی این دارو 3 ماه یکبار میباشد.

زنانی که قصد بارداری دارند داروی مدروکسی پروژسترون قادر به ایجاد یک قاعدگی مصنوعی است بدین صورت که فرد 10 روز از این دارو مصرف خواهد کرد و بعد به مدت 2 تا 10 روز منتظر پریود خود می ماند و این عامل باعث ایجاد عمل تخمک گذاری شده و به بارداری کمک خواهد کرد.

عوارض جانبی مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون با اینکه هورمون طبیعی است اما دارای بعضی عوارض می باشد مانند تجمع آب میانی بافتی که منجر به ورم پا و زانو و هنچنین اضافه وزن میباشد.

ضمنا ممکن است عوارضی مانند نرمی پستان، تهوع، خستگی و کوفتگی، افسردگی و قاعدگی های نامنظم در زنان، نیز حادث شوند.

عوارض مصرف مدروکسی پروژسترون تهوع , بی خوابی , گیجی , کهیر , خارش شدید , ادم , حالت خواب آلودگی , احتباس مایعات بدن , اختلالات ترومبولیک سرخرگی , ازدیاد حساسیت , زردی , افزایش وزن , وقفه در قاعدگی , ترشح نابجای شیر , دردناک شدن پستان , خونریزی غیر طبیعی رحمی میباشد.

تداخل دارویی مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون با بعضی از داروها در تداخل می باشد و باعث عوارض جانبی میشود و یا اثر داروها را کمتر میکند.پس قبل از مصرف و تجویز این دارو با پزشک خود درباره داروهایی که مصرف میکنید بگویید.

آریپیپرازول , اپرپیتانت , اداپالن , انوکساپارین , بواسیزوماب , بورتزومیب , دیلتیازم , سیکلوسپورین , فلووکسامین , ریتوناویر , نلفیناویر , بریگاتینیب , آسیترتین , هپارین , وارفارین , کلاریترومایسین , کلوبازام , انسولین آسپارت , انزالوتامید

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.