مجله درمان سرا

این غذا ها را نباید در ماکروفر گرم کرد

این غذا ها را نباید در ماکروفر گرم کرد
مایکروویو می‌تواند وسیله بسیار مفیدی باشد. وقتی نیازش داریم، غذاها و نوشیدنی‌ها را به سرعت گرم می‌کند و حتی اگر بلد باشید می‌توانید در آن غذا بپزید.

مایکروویو می‌تواند وسیله بسیار مفیدی باشد. وقتی نیازش داریم، غذاها و نوشیدنی‌ها را به سرعت گرم می‌کند و حتی اگر بلد باشید می‌توانید در آن غذا بپزید. چایی و قهوه سرد شده، پیتزا و شامتان و یا حتی غذایی که در محل کار میل می‌کنید را دوباره گرم می‌کند و هزار و یک چیز دیگر. اما یه سری مواد غذایی هستند که هرگز نباید آنها را در مایکروویو قرار داد و گرم کرد. در ادامه با کتاب کاله همراه باشید.

حتما درباره ظروف پلاستیکی شنیده‌اید که قرار دادنشان در مایکروویو باعث آتش‌سوزی یا ذوب شدن ظرف و تولید سموم مضر می‌شود. اما احتمالا هیچوقت به این فکر نکرده‌اید که یه سری از غذاها را هم نباید در مایکروویو قرار داد. اما چرا؟  به نظر می‌رسد برخی مواد غذایی (بله، بعضی از آن‌هایی که هر روز در مایکروویو می‌گذارید) واقعا نباید در مایکروویو گذاشته شوند زیرا سمومی که تولید می‌کنند باعث انفجار و انفجار باعث ایجاد سوختگی می‌شود.

دلایل دیگری هم وجود دارد که چرا این غذاها نباید با مایکروویو گرم شوند. برای اینکه بدانید چه غذاهایی را نباید در مایکروویو قرار دهید و چرا، با ما همراه باشید.

تخم‌مرغ با پوست

قطعا نباید تخم‌مرغ با پوست را در مایکروویو بجوشانید در حالی که ممکن است اینطور به نظر آید که اینکار بسیار هوشمندانه است اما واقعا خطرناک است. دمای زیاد مایکروویو باعث ایجاد بخار درون تخم‌مرغ می‌شود و فشاری که به آن ایجاد می‌کند (تا تخم‌مرغ بپزد) می‌تواند باعث ترکیدنش شود.

فلفل تند

کپسایسین موجود در فلفل که باعث تندی آن می‌شود، وقتی در معرض دمای زیاد مایکروویو قرار می‌گیرد، تبخیر می‌شود. با اینکه فلفل‌ها منفجر نخواهند شد و یا اتفاقی شبیه این نخواهد افتاد، اما باید از استنشاق بخار برخاسته از آن دوری کنید.

شیر مادر

بسیاری از مادران شیرده شیرشان را  پمپ می‌کنند، آن را در فریزر قرار می‌دهند و تا زمانی که لازم باشد نگه می‌دارند. سپس در زمان نیاز آن را گرم می‌کنند و به کودکشان می‌دهند. اما باید بدانید که دقیقا در طی گرمایش و حرارت دادن شیر یخ زده شما چه اتفاقی می‌افتد: گرم کردن شیر در مایکروویو می‌تواند برخی نقاط آن را بیشتر از بقیه گرم کند، و این مناطق داغ می‌توانند باعث تاول زدن مجرای تغذیه (دهان، زبان، جداره‌ها و مری) کودک شما شوند.

لیوان آب

گرم کردن یک لیوان آب برای چای داغ یا یک هدف دیگر، شاید استفاده‌ای عادی از مایکروویو به نظر آید. لااقل راحتتر و سریعتر از استفاده از کتری است به ویژه اگر کتری برقی نداشته باشید. وقتی یک لیوان آب را در مایکروویو گرم می‌کنید، بدون آنکه به جوش آید به دمای بسیار زیادی می‌رسد. گاهی این دمای زیاد ولی نهفته می‌تواند به قلیان، جوشش و پاشِشِ ناگهانی منجر شود و آب بسیار داغ را به دست یا صورت شما پرتاب کند. مثلا زمانی که چای کیسه‌ای داخل آن می‌گذارید یا مایع دیگری (مثلا شیر برای قهوه) درون لیوان می‌ریزید.

گوشت فرآوری شده

شاید مسخره به نظر برسد، اما گذاشتن هات‌داگ در مایکروویو یک ایده بد است. گوشت فرآوری شده به طور معمول از مواد نگهدارنده و مانند آنها اشباع می‌شود و مایکروویو می‌تواند منجر به تشکیل اکسیدهای کلسترول شود که در برخی تحقیقات عامل بیماری‌های قلبی و عروقی معرفی شده است. پس با دست خودتان یک غذای مضر درست نکنید. در این مورد سرخ کردن گوشت‌های فرآوری شده بهتر است.

برخی سبزیجات

گذاشتن سبزیجات در مایکروویو کمی خطرناک است. کلم و سایر سبزیجات  هنگامی که در مایکروویو قرار می‌گیرند می‌توانند جرقه ایجاد کنند و به دستگاه صدمه بزنند. اختلاف بار الکتریکی و اندکی هوا برای جرقه گرفتن کافی است. شاید همیشه چنین خطری وجود نداشته باشد، اما یک بار حادثه هم برای تلخ کردن یک شب کافی است.

روغن

روغن‌های پخت و پز مانند زیتون، انگور، کانولا، آووکادو، بادام زمینی و ... مایع نیستند، چربی‌اند. شاید فکر کنید داریم با کلمات بازی می‌کنیم ولی نه، واقعا این توصیف مناسب آنها است. گرم کردن روغنی مثل روغن زیتون، چه برای پخت و پز چه استفاده‌های زیبایی، لزوما خطری مشابه گرم کردن دیگر روغن‌ها در مایکروویو ندارد اما روش موثری هم نیست. زیرا هیچ مایعی درون روغن زیتون وجود ندارد که مایکروویو بتواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بعید است به گرمایی که مایل هستید، برسد.

برنج پخته نشده

شاید هرگز برنج را در مایکروویو قرار نداده باشید. می‌دانیم، کار عجیبی است. برنج می‌تواند هاگ‌های قارچی یا باکتریایی خطرناکی در خود داشته باشد و قرار دادن آن در مایکروویو هم برای کشتن آن هاگ‌ها کافی نیست. خودتان را در معرض مسمومیت غذایی قرار ندهید.

انگور (یا میوه‌های دیگر)

احتمالا حتی به مایکروویو کردن انگور فکر هم نکرده‌اید، چه کسی می‌خواهد انگور گرم با هسته‌های داغ بخورد؟ اگرچه انگور داغ می‌تواند بخشی از یک خوراک خوشمزه باشد اما مایکروویو کردن انگور ایده بدی است. انگور که داغ شود می‌تواند گاز پلاسمایی تولید کند و گرمای داخل مایکروویو حتی می‌تواند باعث انفجار هم بشود.

سس قرمز پاستا

همانطور که احتمالا می‌دانید سس قرمز پاستا وقتی گرم شود، حالت جهنده پیدا می‌کند. مهم نیست چقدر کوتاه آن را در مایکروویو بگذارید، تکه فیبرهای گوجه فرنگی به صورت موقت منافذ فرار بخار را مسدود می‌کنند و باعث انفجار می‌شوند. با سس‌های آبکی‌تر به احتمال زیاد این اتفاق در مایکروویو شما نمی‌افتد. اما به هر حال بهتر است برای گرم کردن سس، آن را روی اجاق گاز با شعله کم بگذارید، این باعث می‌شود که سس خشک نشود.

گوشت منجمد

بی‌شک برای هرکسی پیش آمده که هنگام پختن شام ببیند فراموش کرده که گوشت را از فریزر خارج کند و تصمیم بگیرد برای آب شدن یخش آن را در مایکروویو قرار دهد تا بتواند با خیال راحت  سریع‌تر شام را آماده کند. گوشت منجمد می تواند یک مشکل کوچک داشته باشد اگر گرما به طور مساوی توزیع نشود، باکتری‌های خطرناک در آن رشد می‌کنند. اگر مایکروویو شما آپشن مخصوص آب کردن یخ‌ها را دارد، با رعایت وزن گوشت و زمان مورد نیاز، از آن استفاده کنید. ولی به صورت چشمی هم گوشت را زیر نظر داشته باشید. ولی هرگز گوشت منجمد را داخل مایکروویو روی حالت پخت قرار ندهید!

بروکلی

در اکثر خانواده‌ها کلم بروکلی در مایکروویو قرار می‌گیرد. این روش کاملا غلط است. در مقایسه با سایر روش‌های پخت و پز بروکلی، مایکروویو مواد مغذی مفید آن را از بین می‌برد. اگر به طور معمول از بروکلی استفاده می‌کنید بهترین راه این است که آن را کمی بخارپز کنید تا مواد مغذی مفیدش از بین نروند. در هر صورت نباید گرمای زیادی به آن بدهید.

سیب زمینی شب مانده

گرم کردن شب مانده‌ها یک ایده عالی است، اما چگونه این کار را انجام بدهیم؟ در مورد سیب‌زمینی مورد مهمی وجود دارد که دوباره گرم کردن آن را به چالش تبدیل می‌کند: اگر بگذارید سیب‌زمینی پخته شده سرد شود و به دمای محیط برسد، سپس آن را در یخچال بگذارید، و بعد از مدتی داخل مایکروویو گرم کنید، این احتمال هست که آنها عامل بروز بیماری نادر ولی کشنده بوتولیسم شوند. مایکروویو نمی‌تواند بوتولیسم را بکشد، اما بوتولیسم می‌تواند انسان را بکشد.

میوه منجمد

ممکن است قرار دادن میوه‌های یخ زده در مایکروویو برای شما عجیب باشد اما بعضی از مردم این کار را انجام می‌دهند تا یخ آنها را آب کنند. ظاهرا این کار ایده‌ی بدی نیست اما عملا می‌تواند مواد مفید میوه‌ها را به عوامل سرطان‌زا تبدیل کند. در عوض، برای آب شدن یخ میوه‌ها آنها را از شب قبل به یخچال منتقل کنید. در یخچال قرار دهید.

قارچ‌های شب مانده

قارچ پخته شده و مانده از قبل، مستعد مریض کردن شما است به خصوص اگر نگهداری آنها بعد از پخت اولیه را با بی‌دقتی انجام دهید. قارچ هدفی آسان برای میکروارگانیسم‌ها است، اگر قارچی را میل کنید که بعد از پخت اولیه، بی‌دقت ذخیره و گرم شده است، ممکن است دچار شکم درد جدی شوید، که قطعا خواسته شما نیست. به همان مورد نیاز برای یکی دو روز قارچ بخرید، آنها را خام در یخچال نگه دارید، و فقط مقداری که مطمئن هستید از سر میز بر نمی‌گردد را بپزید و بلافاصله سِرو کنید. ترجیحا گذر قارچ به مایکروویو نیفتد بهتر است.

نان

اگر احساس گرسنگی می‌کنید هیچ چیزی بهتر از نان و کره به شما کمک نمی‌کند. اما اگر نان خود را در مایکروویو گرم کنید، از کرده خود پشیمان خواهید شد. زیرا معمولا رطوبت نان خیلی زود می‌پرد و تبدیل به شیئی سفت می‌شود که جویدنش سنگ آسیاب می‌خواهد. جدای از این، نان به دلیل اینکه مقداری گلوتن، نشاسته و شکر دارد وقتی که در مایکروویو گرم و سپس خنک شود، احتمالا شاهد وقوع واکنش‌های شیمیایی بین این مواد خواهیم بود که آن هم نان را سفت‌تر می‌کند.

بهترین جایگزین این است: نان خود را در ورقه آلومینیومی بپیچید و آن را روی شعله اجاق گاز قرار دهید. شاید بیشتر طول بکشد، اما ارزشش را دارد.

هر چیزی که قبلا چند بار گرم شده باشد

ایمنی غذا مهمترین چیز است که در آشپزخانه شما باید رعایت شود و در این زمینه فرآیند گرم کردن هم باید زیر نظرتان باشد. هرگز نباید غذایی را که چندین بار قبلا گرم و سرد شده است را در مایکروویو بگذارید. غذاها‌ی شب مانده می توانند در یخچال تا چهار روز باقی بماند اما هر بار که این غذا را گرم کنید و سپس دوباره در یخچال بگذارید، از کیفیت غذا کم می‌کنید. اگر چند بار غذا را گرم کرده‌اید و در یخچال قرار داده‌اید، بهتر است برای همیشه از دست آن خلاص شوید.

کارشناسان می گویند که غذاهای شب مانده فقط یک بار دیگر می‌توانند گرم شوند و خواص سالم خود را حفظ کنند. مخصوصا اگر در آنها از شیر، خامه، سس، گوشت پخته شده یا لازانیا استفاده شده باشد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر شک داشتید که برای بار دوم غذایی را در مایکروویو بگذارید یا نه این کار را نکنید. سلامتی‌تان مهم‌تر است.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.