مجله درمان سرا

پروپرانولول: موارد مصرف و عوارض آن

پروپرانولول: موارد مصرف و عوارض آن
پروپرانولول با نام تجاری ایندرال داروی درمان آنژین صدری ، آریتمی قلبی ،کنترل فشار خون ، کاهش استرس ، اضطراب است و در فرم های قرص پروپرانولول 10 و 40 در دسترس میباشد.

توضیحات | موارد مصرف | نحوه مصرف | عوارض | مقدار مصرف | تداخل دارویی | مصرف در بارداری | اطلاعات مهم | هشدارها


پروپرانولول

پروپرانولول با نام پروپرانول و ایندرال شناخته میشود و به فرم های قرص پروپرانولول 10 و 40 در دسترس میباشد.پروپرانولول یک مسدود کننده بتا می باشد که با مسدود کردننده های بتا روی قلب تاثیر می گذارد. پروپرانولول در موارد کاهش فشار خون ، تسکین درد قلبی ، سردرد میگرنی ، بی نظمی ضربان قلب استفاده می شود.پروپرانول و مصرف آن در طولانی مدت می تواند باعث افزایش وزن شود.

قرص پروپرانولول برای درمان آنژین صدری،فشار خون بالا،اختلالات ریتم قلب و گردش خون استفاده میشود.همچنین برای درمان یا جلوگیری از حمله قلبی و کاهش شدت و دفعات سردردهای میگرنی استفاده میشود.قرص پروپرانولول برای درمان کاهش استرس نیز استفاده می شود.

پروپرانولول چیست

قرص پروپرانولول یک بتا بلاکر است که با مسدود کننده های بتا روی قلب و گردش خون تاثیر میگذارد. پروپرانولول برای مواردی مثل كاهش فشارخون ، تسكین درد قلبی ، پیشگیری از سردردهای میگرنی و درمان بی نظمی ضربان قلب تجویز می شود.

پروپرانولول همچنین برای جلوگیری از دومین حمله قلبی در افرادی كه یك بار دچار قلبی شده اند نیز كاربرد دارد،به همین علت آن را را یك مسدودكننده بتا می شناسند.

پروپرانولول 90 درصد از سیستم گوارشی جذب می شود.متابولیسم دارو كبدی بوده و نیمه عمر آن 3 ـ 2 ساعت است . زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر 1/5 ـ 1 ساعت است و از طریق کلیه دفع میشود.

موارد مصرف پروپرانولول

قرص پروپرانولول در درمان آنژین صدری مزمن ، پیشگیری و درمان آریتمی قلبی ، كنترل زیادی فشارخون ، كاردیومیوپاتی هیپرتروفیك وپیشگیری از انفاركتوس مجدد میوكارد و اضطراب استفاده میشود. همچنین از آن برای درمان كمكی فئوكروموسیتوم و پیشگیری از سردردهای عروقی نیز استفاده میشود.

نحوه مصرف پروپرانولول

پروپرانولول میتوان با غذا و یا بدون غذا مصرف کرد.پروپرانولول در دوز های مختلفی برای هر عللی تجویز میشود،البته شکل طولانی اثر پروپرانولول معمولا روزی یک بار مصرف میشود. این دارو بسیار مهم است که در وقت خود مصرف شود.

 • قبل از خوردن پروپرانولول نبضتان را بگیرید و فشار را اندازه گیری کنید.
 • مصرف بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.
 • در صورت فراموش کردن مصرف،زمانی که به یاد آوردید میبایست مصرف کنید البته اگر کمتر از 8 ساعت تا نوبت بعدی باشد.
 • مقدار مصرف خود را دو برابر نکنید و دارو را بدون هماهنگی با پزشک قطع نکنید.با قطع مصرف پروپرانولول ممکن است در معرض خطر یک حمله قلبی باشید.
 • مصرف پروپرانولول، حتی در صورت احساس بهبودی ، باید ادامه یابد.

عوارض مصرف پروپرانولول

نشانه های زیر تا هنگام عادت كردن بدنتان با دارو ممكن است مشاهده شوند: خواب آلودگی ، خستگی ، مشكل در خوابیدن ، اضطراب ، یبوست یا اسهال ، كابوس ، یا كاهش توانایی جنسی ، اگر این علایم ادامه یافتند یا مشكل ساز شدند، وضعیت را با پزشكتان در میان بگذارید.

عوارض جانبی برای هر دارو وجود دارد، در صورت بروز هر یك از علایم نادر ولی جدی زیر، مصرف پروپرانولول را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگیرید:

 • اشكال در تنفس تنگی نفس ، یا خس خس سینه  
 • سرد شدن كف دست و پا
 • ضربان قلب زیر60 در دقیقه
 • سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم در هنگام بلند شدن از حالت خوابیده  
 • افسردگی ، گیجی ، یا توهم
 • درد قفسه سینه ، مفاصل یا كمر

 در صورت مصرف بیش از حد پروپرانولول باعص عوارض غیر عادی زیر میشود:

برادی كاردی ، نارسایی قلب ، اختلال در هدایت قلب ، اسپاسم برونش ، انقباض عروق محیطی ، اختلالات گوارشی ، خستگی ، بثورات جلدی ، اشكال در تنفس یا خس خس كردن ، سردی دستها و پاها،یبوست ،اضطراب یا نگرانی ،اسهال ، خواب آلودگی خفیف ، سردرد، بیحسی یا گزگز كردن انگشتان دست و پا و خستگی

این عوارض ذکر شده شاید لیست کاملی از عوارض پروپرانولول نباشد، در صورت مشاهده هر علائم غیر عادی با پزشک خود تماس بگیرید.

ایندرال

مقدار مصرف پروپرانولول

مقدار مصرف پروپرانولول برای هر بیماری تجویز شده متفاوت هستند. پروپرانولول می تواند در درمان آنژین صدری ، ضد آریتمی ، فشار خون مصرف کرد.

پروپرانولول در درمان آنژین صدری

بزرگسالان : مقدار20 ـ 10 میلی گرم 3 یا 4 بار در روز مصرف می شود كه این مقدار در صورت لزوم هر 7 ـ 3 روز بتدریج تا حداكثر 320mg/day افزایش می یابد.

پروپرانولول به عنوان ضد آریتمی

بزرگسالان: مقدار 30 ـ 10 میلی گرم 3 یا 4 بار در روز مصرف می شود كه این مقدار بر اساس نیاز و تحمل بیمار تنظیم می گردد.

پروپرانولول و فشارخون

مقدار مصرف پروپرانولول برای فشار خون 40 میلی گرم 2 بار در روزمصرف می شود كه این مقدار بر اساس نیازو تحمل بیمار بتدریج تا حداكثر mg/day 640افزایش می یابد.

پروپرانولول در درمان كمكی كاردیومیوپاتی هیپرتروفیك

مقدار 40 ـ 20 میلی گرم 3 یا 4بار در روز مصرف می شود كه این مقدار براساس نیاز و تحمل بیمار تنظیم می گردد.

تداخل دارویی با پروپرانولول

پروپرانولول می تواند با مصرف داروهای دیگر تداخل داشته باشد. بعضی از داروها مانند داروهای دیابت ، آسم ، کاهش فشار می تواند عوارضی داشته باشد. البته داروهای نام برده لیست کاملی از داروهایی نیست که با پروپرانولول تداخل دارد. اگر هر دارویی را مصرف می کنید قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.

 • مصرف داروهای دیگر، به ویژه تزریقات حساسیت زدایی ،کافئین
 • داروهای آسم (آمینوفیلین ، دیفیلین ، اكستریفیلین ، تئوفیلین )
 • داروهای دیابت (انسولین ، داروهای خوراكی پایین آورنده قند)،
 • داروهای كاهنده فشار خون (مسدود كننده های كانال های كلسیمی ، كلونیدین ، گوانابنز)

پروپرانولول در بارداری 

پروپرانولول در گروه C بارداری قرار دارد و ممکن است به جنین اسیب برساند،اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید باید با پزشک خود مشورت کنید.

اطلاعات  مهم

 1.  به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشید. 
 2. در مورد میزان فعالیت قابل قبول براساس ، وضعیت بدنی تان با پزشكتان مشورت كنید. پروپرانولول ممكن است درد قفسه سینه را كاهش دهد یا از آن جلوگیری كند و در نتیجه باعث شود تا از آن حد كه برایتان بی خطر است فعال تر باشید. كه این خود موجب درد قفسه سینه و علایم جدی دیگر می شود. 
 3. اگر برای كاهش فشار خون پروپرانولول مصرف می كنید، مصرف سدیم (نمك ) خود را محدود كنید. از پزشكتان درخواست كنید دستورات تغذیه ای در اختیارتان بگذارد یا شما را به یك متخصص تغذیه معرفی كند. 
 4. اگر سیگاری هستید، سیگار را ترك كنید، از پزشكتان بخواهید شما را به یك مشاور یا گروه ترك سیگار معرف كند. 
 5. از وضعیت خوابیده به نشسته یا ایستاده و یا از حالت نشسته به ایستاده آرام تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم یا غش نشوید. 

هشدارهای مصرف پروپرانولول

 1. مصرف پروپرانولول در موارد آسم نایژه ای ، آمفیزم یا برونشیت غیرآلرژیك ، نارسایی احتقانی قلب ، دیابت ،پركاری تیروئید، افسردگی روانی یا سابقه ابتلاء به آن باید با احتیاط صورت گیرد
 2. در بیماران مبتلا به عیب كار كبد، مقادیر مصرف پروپرانولول باید كاهش یابد.
 3. در صورت بروز افسردگی ناشی از پروپرانولول، مصرف آن باید قطع شود.
 4. پروپرانولول در شوك قلبی ،نارسایی آشكار قلب ، بلوك درجه دو یا سه دهلیزی ـ بطنی ، برادی كاردی سینوسی وكاهش فشار خون سیستولیك به كمتر از100 میلی متر جیوه (برای پیشگیری ازانفاركتوس مجدد میوكارد) نباید مصرف شود.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.