مجله درمان سرا

حمایت مالی از بیمه سلامت به رضایت مردم منجر می‌شود

حمایت مالی از بیمه سلامت به رضایت مردم منجر می‌شود
رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران از اختصاص ۲۰۰۰ میلیارد تومان به این سازمان به منظور پرداخت بخشی از بدهی‌ها به داروخانه‌ها و دانشگاه‌ها خبر داد.

به گزارش درمان سرا به نقل از خبرگزاری تسنیم، طاهر موهبتی با تاکید بر اینکه پرداخت به موقع مطالبات یکی از وظایف سازمان‌های بیمه‌ای در زمینه خرید راهبردی و خدمات است،گفت: یکی از چالش‌های جدی ما در سازمان‌های بیمه‌ای تامین منابع است. خوشبختانه در ماه‌های اخیر اتفاقات خوبی را شاهد بودیم به طوریکه بدهی سازمان به مراکز درمانی تا مهر ماه 95 پرداخت شده بود که اکنون کل بدهی‌های سال 95 تقریبا تسویه شده است.

وی ادامه داد: حساسیت خاصی در زمینه بدهی‌ها وجود دارد. اگر چه تمام مراکز طرف قرارداد با سازمان از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار هستند ولی بنگاه‌های اقتصادی کوچک از جمله داروخانه‌ها و شرکت‌های تجهیزات پزشکی و دارویی که کالاهای استراتژیک دارند، از اهمیت خاصی در سلامت مردم برخوردار هستند که به همین منظور دولت باید تدبیر خاصی را اتخاذ کند. 

موهبتی گفت: با پیگیری‌های شخص رئیس جمهور، وزیر بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه، 2 هزار میلیارد تومان به صورت موردی در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار گرفت تا بخشی از بدهی‌ها به داروخانه‌ها و دانشگاه‌ها را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه طی امروز و فردا منابع در اختیار استان‌ها قرار خواهدگرفت، افزود: طی 3 یا4 روز آینده نیز منابع به حساب داروخانه‌های بخش خصوصی، نهادهای غیر دولتی و دانشگاه‌ها واریز خواهد شد. بعد از این اقدام عملا پرداختی‌های سازمان به داروخانه‌های بخش خصوصی و دارخانه های وابسته به نهادهای غیر دولتی به شهریور ماه 96 خواهد رسید.

موهبتی ادامه داد: در حال حاضر بدهی سازمان به داروخانه های طرف قرارداد تا خرداد ماه 96 پرداخت شده است. با این شرایط بدهی سازمان به داروخانه‌ها به شهریور ماه 96 می‌رسد به عبارتی تعداد بدهی ما حدود دو الی دو ماه و نیم خواهد رسید که عدد قابل توجهی بوده که کمتر چنین اتفاقاتی را شاهد بوده‌ایم.

وی گفت: همچنین 1600 میلیارد تومان به دانشگاه‌ها اختصاص داده خواهد شد که مقرر شده است این منابع را برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی استفاده کنند چرا که بسیاری از شرکت‌های دارویی به دلیل عدم نقدینگی نمی‌توانند ثبت سفارش کالا و مواد مصرفی دهند و نگرانیم که مشکلاتی در این حوزه ایجاد شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران تاکید کرد: وظیفه حاکمیت این است که در مورد کالاهای اساسی که در سبد سلامت مردم نقش موثری را ایفا می‌‌کند، تدبیر لازم را انجام دهد. امیدواریم با این اقدام مثبت دولت برای حمایت از بیمه سلامت پرداخت‌های سازمان به مراکز طرف قرارداد انجام شود تا در نهایت رضایت مردم را در پی داشته باشد. 

موهبتی خاطرنشان کرد: وقتی 42 هزار مرکز دولتی و غیردولتی طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران، مطالبات خود را دریافت می‌کنند طبیعتاً این مسئله بر رفتار و ارائه خدمت آنان به مردم تاثیر خواهد داشت. با این منابع اختصاص داده شده بدهی دانشگاه‌ها به خرداد و یا اواخر اردیبهشت 96 خواهد رسید که نسبتاً قابل قبول بوده و امیدواریم این روال ادامه یافته تا در نهایت سازمان بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد بدهی کمتری داشته باشد.

کد مطلب: 144
تاریخ: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
ساعت: ۱۲:۳۷
چاپ
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.