مجله درمان سرا

کاهش مصرف سیگار نیازمند فرهنگ‌سازی است

کاهش مصرف سیگار نیازمند فرهنگ‌سازی است
عبدالرحمان رستمیان معاون اجتماعی، فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص راهکارهای کاهش مصرف سیگار در جامعه گفت: باید ارزش بر افزوده محاسبه‌شده در قیمت سیگار نقش پیشگیری‌کننده را داشته باشد.

به گزارش درمان سرا به نقل از فارس: عبدالرحمان رستمیان معاون اجتماعی، فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص راهکارهای کاهش مصرف سیگار در جامعه گفت: باید ارزش بر افزوده محاسبه‌شده در قیمت سیگار نقش پیشگیری‌کننده را داشته باشد.

وی گفت: وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و رسانه‌ها همه باید دست به‌دست یکدیگر دهند تا فرهنگ‌سازی در راستای کاهش تقاضای سیگار به‌خوبی انجام شود.

رستمیان اظهار داشت: وزارت صنایع در برنامه‌ای مشخص کرده بود که در اطراف مدارس، سیگارفروشی وجود نداشته باشد و فاصله آنها از هم دور باشد ولی در حال حاضر در فاصله نزدیکی از مدارس این فروشگاه‌ها وجود دارند.

معاون اجتماعی، فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه 99 درصد از افراد سیگاری از سنین پایین به آن روی می‌آورند،‌ ادامه داد: برای کاهش تقاضای سیگار باید از دوره کودکی و زمان مدرسه به دانش‌آموزان آموزش داد و فرهنگ‌سازی کرد.

وی در ادامه گفت: همچنین باید این آموزش‌ها به کتاب‌های درسی وارد شود. باید اعتبار مالی برای فرهنگ‌سازی در نظر گرفته شود تا تقاضا برای مصرف این ماده به حداقل برسد.

رستمیان افزود: سازمان‌های آموزش‌دهنده و اطلاع‌رسان نظیر وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و... باید کاهش تقاضا ایجاد کنند و وزارت صنایع با افزایش مالیات، کاهش عرضه در جامعه را داشته باشد.

وی در پایان تصریح کرد: دکه‌های روزنامه‌فروشی که سیگار را عرضه می‌کنند، باید مجوز داشته باشند و به افراد زیر 18 سال سیگار نفروشند.

کد مطلب: 142
تاریخ: ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
ساعت: ۱۱:۱۷
چاپ
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.