مجله درمان سرا

آب را درست بنوشیم یا زیاد بنوشیم؟

آب را درست بنوشیم یا زیاد بنوشیم؟
شما مقاله‌های زیادی در حوزه مد و سبک زندگی را با آگاهی کامل و مناسبی که از آنها دارید، دریافت کرده و می‌خوانید. اما علاوه بر آنها، من هم همین الان به شما نوع و نمونه ذهن و بدنتان را به صورت رایگان می‌گویم.

شما مقاله‌های زیادی در حوزه مد و سبک زندگی را با آگاهی کامل و مناسبی که از آنها دارید، دریافت کرده و می‌خوانید. اما علاوه بر آنها، من هم همین الان به شما نوع و نمونه ذهن و بدنتان را به صورت رایگان می‌گویم.

آب بیشتری بنوشید: پیشنهادی که اغلب مردم به همدیگر می‌دهند و هیچ کدامشان هم آن را انجام نمی‌دهد.

پیشنهاد و نصیحت در مورد کم یا زیاد خوردن آب اصلا فایده‌ای ندارد. بیایید این موضوع حسابی را باز کنیم و در مورد اینکه چطور آب بنوشیم گفتگوی گسترده‌تری داشته باشیم. در ادامه راهکارها و راهنمایی‌های قطعی آیورودیکی را درباره درست نوشیدن آب ارائه می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

اکثریت حجم بدن ما را آب تشکیل داده است. این میزان آب هم در داخل و هم بیرون سلول‌های بدن ما ذخیره شده است تا مواد مغذی را حل کرده، مواد زائد بدن را دفع کند، دمای بدن را تنظیم نموده، پیام‌های مغز را انتقال دهد و فعالیت همه اعضای حرکتی ما را روان کند. شما برای اینکه احساسی خوب یا کارایی و عملکرد مناسبی در طول روز داشته باشید به مقدار آب زیادی نیاز دارید. البته بد نیست این نکته را بدانید که هر روز از طرق مختلف مانند نفس کشیدن، عرق کردن (حتی اگر ورزش نکنید)، ادرار و اجابت مزاج میزان زیادی آب را از دست می‌دهید. تنها گزینه شما برای داشتن بدنی سالم، جایگزین کردن و پر کردن ذخیره آبی بدنتان با میزان آب فراوان است.

 

از کجا متوجه می‌شوید که به آب بیشتری نیاز دارید؟ اینجا به چند نشانه اشاره می‌کنیم:

1) خشکی - خشکی لبها، پوست، چشم‌ها و مو (حتی در بهار و تابستان)

2) التهاب - خارش یا سوزش پوشت، انسداد منافذ پوست که به ایجاد آکنه منجر می‌شود، سرخی چشم ها

3) رنگ ادرار -وقتی که از خواب بیدار می‌شوید و ادرار می‌کنید و می‌بینید که رنگ ادرارتان به جای اینکه زرد روشن باشد، زرد تیره است (شفاف نیست)

4) یبوست - گاهی اوقات در طول روز حتی یک بار هم اجابت مزاج انجام نمی‌دهید

5) میزان تعرق بدنتان آنقدر کم باشد که می‌شود گفت اصلا عرق نمی‌کنید

 

علم آیورودا (علم باستانی و کهن هند که به عنوان طب جایگزین استفاده می‌شود) ما را به نوشیدن آب بیشتر تشویق می‌کند به طوری که تمام آب دریافتی از طریق بدن جذب شود.بسیاری از مردم چندین لیوان آب می‌خورند و 20 دقیقه بعد از طریق ادرار، می‌بینند که مایع بسیار شفافی از بدنشان خارج شده که این یعنی بدن آنها آب دریافتی را جذب نکرده است. من واقعا از این وضعیت خسته شده‌ام چون هر وقت که ذخیره آبی بدنم را افزایش می‌دهم می‌بینم که وقت بیشتری را به ادرار کردن صرف کرده‌ام که باعث می‌شود نوشیدن مایعات بیشتر را متوقف کنم. با اینکه افزایش ذخیره آب بدن باعث بیشتر شدن دفعات رفتن به سرویس بهداشتی می‌شود (افرادی که بدن سالمی دارند هر 3 ساعت یک بار ادرار می‌کنند)، شما نباید بلافاصله بعد از نوشیدن آب، ادرار کنید. واقعا از علم آیورودا ممنونم که به من یاد داد چطور آب دریافتی را به طور موثر جذب کنم، و حالا هم این آموزش‌ها را با شما در میان می‌گذارم.

 

آموزش 1) به جای آب یخ، آب گرم یا ولرم بنوشید

آب یخ آنزیم‌ها و ترشحات روده را منجمد می‌کند، بنابراین بدنتان نمی‌تواند به درستی غذاها را هضم کند که این امر تولید سم یا آما را در بدن شما افزایش می‌دهد. علاوه بر این، رگ‌های خونی شما منقبض می‌شوند و سم در بدن شما تولید می‌شود درحالیکه این سم باید از طریق سیستم لنفاوی شما دفع شود. انقباض رگ‌های خونی باعث می‌شود که خون نتواند به خوبی گردش داشته باشد و به اعضای بدن برسد، بنابراین اعضای بدنتان مواد مغذی را در زمانی که به آنها نیاز دارند دریافت نمی‌کنند. آب ولرم یا گرم باعث افزایش گردش طبیعی خون در سیستم لنفاوی بدن شما می‌شود و به مرور زمان، تولید سم در بدن کاهش می‌یابد. این امر برای خانم‌هایی که در دوران قاعدگی و یا بارداری به سر می‌برند بسیار مهم است، چونکه نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد باعث کاهش سرعت گردش خون شده و از تامین انرژی مورد نیاز اعضای تناسلی آنها جلوگیری می‌کند.

پی نوشت: آب یخ باعث می‌شود که بدن شما بیشتر از نیازش فعالیت کند.

سوال: من اساسا زیر آفتاب زندگی می‌کنم. در تابستان گرمای شدیدی را متحمل می‌شوم. آیا من می‌توانم با توجه به گرمای شدید هوا از آب یخ برای نوشیدن استفاده کنم؟

پاسخ: اگر عادت داشتید که همیشه نوشیدنی‌های خیلی سرد میل کنید، بهتر است قبل از اینکه مستقیما به سراغ آب ولرم بروید ابتدا از نوشیدنی‌های خنک‌تر شروع کنید.

سوال: یک لحظه صبر کنید، بر اساس این منطق، آیا من باید از نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد دوری کنم؟ آیا دارید خوردن بستنی را هم برای من منع می‌کنید؟

پاسخ: نه، من اصلا قصد ندارم فرصت خوردن هر چند وقت یک بار بستنی را از شما بگیرم، خصوصا در ماه‌های گرم تابستان. زندگی را باید با سرگرمی‌های گاه به گاهش، تبدیل به اتفاقی جذاب و خوشایند کنیم. البته، خوردن بیش از حد بستنی را اصلا توصیه نمی‌کنم. بستنی یک دسر منجمد است و مثل آب یخ می‌تواند هضم غذا برای شما را دچار اختلال کند. بهترین زمان خوردن بستنی چند ساعت بعد از ناهار است، تقریبا اوایل عصر که هنوز آفتاب داغ است. اغلب ما عادت داریم که بستنی را در زمان غروب میل کنیم، اگر این عادت فقط در تابستان باشد مشکل خیلی حادی ایجاد نمی‌کند. اما در پاییز و زمستان، خوردن لبنیات سرد (بستنی، ماست منجمد، پنیر سفت و پر چرب) در زمان غروب یا شب باعث تولید بیش از اندازه بلغم شده که منجر به سرماخوردگی، ایجاد خلط و سرفه‌های شدید می‌شود.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.