مجله درمان سرا

عوارض و موارد مصرف فاموتیدین

عوارض و موارد مصرف فاموتیدین
فاموتیدین (Famotidine) داروی درمان کوتاه مدت ریفلاکس معده،زخم معده و زخم اثنی عشر می باشد.قرص فاموتیدین با کاهش اسید معده باعث تسکین سوزش معده میباشد.

قرص فاموتیدین Famotidine داروی کاهش دهنده اسید معده میباشد که با کاهش مقدار اسید معده باعث تسکین سوزش معده میدهد و همچنین برای درمان زخم های معده و دوازدهه نیز تجویز میشود.فاموتیدین همچنین به درمان ریفلاکس معده نیز کمک میکند.

فاموتیدین در اشکال قرص 20 میلی گرم و 40 میلی گرم موجود میباشد.

فاموتیدین چیست ؟

فاموتیدین یک مسدود کننده گیرنده H2 ( هیستامینی نوع 2 ) است. این دارو با مسدود کردن گیرنده H2 در معده عمل میکند. با مسدود کردن این گیرنده این دارو مقدار اسید موجود در معده شما را کاهش میدهد.

پس از مصرف قرص فاموتیدین، ۴۰ الی ۴۵ درصد دارو جذب می گردد، نیمه عمر دارو(مدت تاثیر دارو) در حدود ۲.۵ الی ۳.۵ ساعت است. فاموتیدین در سلول های جداره ای با هیستامین در سطح گیرنده های H2 رقابت و محرک های تحریک و ترشح اسید معده را مهار می کند.

بخش اعظم این دارو از طریق ادرار دفع و تنها در حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد آن به وسیله کبد متابولیزه می گردد. اگر مصرف دارو به طور ناگهانی متوقف شود ممکن است ریفلاکس و سوزش سر دل یا علائم زخم بهبود نیابد یا بدتر شود.

موارد مصرف فاموتیدین

درمان ریفلاکس معده ، آسیب های مری ، زخم اثنی عشر ، زخم معده ، سندروم زولینجر الیسون

از فاموتیدین برای درمان اسیب مربوط به پوشش مری توسط اسید معده استفاده میشود. زمانی که اسید معده به مری برگردانده میشود و میتواند باعث اسیب به سلول های بافت در مری میشود.

فاموتیدین داروی درمان زخم اثنی عشر میباشد ، این ناحیه بخشی از روده میباشد که غذا هنگام خروج از معده از آن عبور میکند. البته این دارو برای درمان سندروم زولینجر الیسون نیز استفاده میشود.

 توصیه های مصرف فاموتیدین

فاموتیدین را با یا بدون غذا میل کنید و سعی کنید دارو را در زمان های توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید.

مصرف سیگار در زمان مصرف فاموتیدین توصیه نمیشود زیرا سیگار تاثیر این دارو را کاهش میدهد. سعی کنید سیگار را ترک کنید یا حداقل بعد از آخرین نوبت مصرف فاموتیدین سیگار نکشید.

سعی کنید از پزشکتان یک برنامه غذایی مناسب در زمان درمان دریافت کنید مثلا نوشابه های گازدار ، قهوه ، آسپیرین و محصولات تهیه شده از مرکبات را که ممکن است برای معده ضرر داشته باشد مصرف نکنید.

منع مصرف فاموتیدین

اگر مشکلات کبدی دارید ممکن است بدن نتواند این دارو را پاک کند. این ممکن است سطح این دارو را در بدن شما افزایش دهد و باعث عوارض شدیدی میشود.

اگر به فاموتیدین یا داروهای مشابه آن مانند رانیتیدین، سایمتیدین  یا نیزاتیدین آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

مصرف فاموتیدین در بارداری

فاموتیدین در رده بارداری B میباشد. در مورد خطرات و مزایای آن در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف فاموتیدین در دوران شیردهی

ممکن است فاموتیدین به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک اسیب برساند. در صورت تشخیص پزشک به مصرف فاموتیدین ، شیردادن را میبایست قطع کنید و یا دارو را نباید مصرف کنید.

نحوه مصرف فاموتیدین

فاموتیدین که توسط پزشک تجویز میشود به عوامل مانند شدت بیمای ، سن ، مقدار فرم فاموتیدین میباشد.پزشک سعی میکند با کمترین دوز شروع کند تا به دوز ثابت برسد.

بیشتر زخم ها طی 4 هفته از درمان بهبود میابد ، اما ممکن است استفاده از این دارو تا 8 هفته طول بکشد تا زخم بهبود یابد و در زمان مصرف اگر یک نوبت را فراموش کردید به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید.

مقدار مصرف فاموتیدین

برای زخم اثنی عشر برای بزرگسالان : 40 میلی گرم یک بار در روز در زمان خواب تا 8 هفته. البته پزشک میتواند این دوز را به 20 میلی گرم دو بار در روز تقسیم کند.

برای زخم معده در بزرگسالان : 40 میلی گرم یک بار در روز در زمان خواب تا 8 هفته

برای بیماری ریفلاکس معده در بزرگسالان : علائم بیماری ریفلاکس معده 20 میلی گرم 2 بار در روز تا 6 هفته و برای مری تحریک شده 20 تا 40 میلی گرم دو بار در روز تا 12 هفته

عوارض فاموتیدین

قرص فاموتیدین میتواند عوارض خفیف یا جدی ایجاد کند. برخی از این عوارض که ممکن است در هنگام مصرف فاموتیدین رخ دهد در لیست زیر میباشد. البته این شامل همه عوارض جانبی احتمالی نیست.

عوارض جانبی شایع در بزرگسالان برای این دارو کمی متفاوت از عوارض شایع در کودکان است. عوارض جانبی بزرگسالان میتواند شامل سردرد ، سرگیجه ، یبوست ، اسهال میباشد. کودکان نیز ممکن است عوارض آشفتگی ، بی قراری یا گریه بدون دلیل میباشد. عوارض جدی که در صورت بروز آنها میبایست سریعا به پزشک مراجعه کنید شامل سرگیجه ، غش ، تنگی نفس ، ضربان قلب و ریتم نامنظم میباشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.