مجله درمان سرا

قرص کلیدینیوم سی , موارد مصرف و عوارض آن

قرص کلیدینیوم سی , موارد مصرف و عوارض آن
قرص کلیدینیوم سی با نام تجاری لیبراکس یک داروی درمانی برای زخم معده و سندرم روده تحریک پذیر میباشد. کلیدینیوم سی ترکیبی از کلردیازپوکساید و کلیدینیوم است که باعث کاهش اسید معده و کاهش اسپاسم روده میشود.

 

قرص کلیدینیوم سی چیست ؟

قرص کلیدینیوم سی  (Chlordiazepoxide/clidinium bromide یا Librax ) با نام تجاری لیبراکس شناخته میشود. این قرص ترکیبی از کلردیازپوکساید و کلیدینیوم است.

کلیدینیوم باعث کاهش اسید معده و کاهش اسپاسم روده میشود. جذب گوارشی کلیدینیوم کم و متغیر است . طول اثر آن در حدود سه ساعت است . راه اصلی دفع کلیدینیوم از طریق مدفوع است .

کلردیازپوکساید یک بنزودیازپین است که بر روی مواد شیمیایی مغز تاثیر می گذارد. کلردیازپوکساید به خوبی جذب می شود و پس از جذب متابولیزه شده و گاهی تا چند هفته متابولیت های آن دفع می گردد .

کلیدینیوم سی برای درمان زخم معده ، سندرم روده تحریک پذیر یا علائم مرتبط با عفونت های روده ای موثر است.

نام ژنریک : کلیدینیوم سی

نام تجاری : لیبراکس

دسته دارویی : ضد اسپاسم گوارشی

رده بارداری : D

متابولیسم: کبد

دفع : کلیوی و مدفوع

موارد مصرف قرص کلیدینیوم سی

داروی کلیدینیوم سی ترکیبی است از داروهای کلردیازپوکساید و کلیدینیوم بروماید . کلردیازپوکساید, موجب کاهش اضطراب می شود. در واقع این ترکیب بر روی مغز و اعصاب عمل می کند و یک اثر آرام بخشی دارد. کلردیازپوکساید به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد. از طرف دیگر کلیدینیوم بروماید موجود در قرص کلیدینیوم سی موجب کاهش علائم گرفتگی های معده و روده می شود. در واقع کلیدینیوم بروماید موجب کاهش حرکات طبیعی روده شده و به وسیله شل کردن عضلات معده و روده موجب تسکین گرفتگی آن می شود. کلیدینیوم بروماید به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام  آنتی کولینرژیک / ضد اسپاسم (گرفتگی) تعلق دارد. این دارو ممکن است جهت درمان بیماری های دیگری نیز تجویز شود.

مکانیسم اثر کلیدینیوم سی

این دارو به طور رقابتی موجب مهار استیلکولین در محل گیرنده های کولینرژیک می شود و در نتیجه، ترشح اسید معده و حرکات دستگاه گوارشی را کاهش می دهد.

کلیدینیوم سی در بارداری

کلیدینیوم سی به دلیل وجود کلرودیازپوکساید میتواند باعث نقص کودک متولد نشده شود. پس کلیدینیوم سی در بارداری نباید مصرف شود.

قبل از مصرف کلیدینیوم سی

اگر به کلردیازپوکساید یا کلیدینیوم حساسیت دارید نباید از کلیدینیوم سی استفاده کنید. همچنین اگر سابقه بیماری های گلوکوم ، بزرگ شدن پروستات ، انسداد مثانه یا مشکلات ادراری دارید حتما قبل از مصرف ، برای اینکه مطمئن شوید این دارو برایتان بی خطر است با پزشک خود مشروت کنید.
کلیدینیوم سی میتواند باعث نقص کودک متولد نشده شود. پس کلیدینیوم سی در بارداری نباید مصرف شود.
کلیدینیوم سی ممکن است روی شیر مادر تاثیر بگذارد و به کودکی که از شیر مادر تغذیه میکند اسیب برساند. و همچنین امکان دارد تولید شیر را کند کند. پس برای اطمینان با پزشک خود قبل از مصرف مشورت کنید.
از نوشیدن مشروبات الکلی در زمان استفاده از کلیدینیوم سی خودداری کنید زیرا میتواند عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد.

 نحوه مصرف کلیدینیوم سی

این دارو را معمولا قبل از غذا و یا هنگام خواب مصرف میشود.
به دلیل ترکیب کلردیازپوکساید درون کلیدینیوم سی ممکن است اعتیاد اور باشد. پس سعی کنید این دارو را کوتاه مدت مصرف کنید.
این دارو به صورت قرص خوراکی موجود است و بیشتر به رنگ سبز تولید شده و شناخته می شود . بهترین زمان مصرف این دارو نیم تا یک ساعت پیش از وعده ی غذایی و يا قبل از خواب می باشد .

قرص کلیدینیوم سی معمولا ۳ تا ۴ بار در روز (۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از غذا و هنگام خواب) توسط پزشک برای درمان بیماری تجویز می شود. در صورتی که فرد از داروهای آنتی اسید استفاده می کند, توصیه می شود قرص کلیدینیوم سی را قبل از غذا و داروی ضد اسید را بعد از غذا مصرف کند. دوز این دارو براساس سن بیمار, وضعیت جسمی و پاسخ بیمار به این قرص مشخص می شود. برای درمان بیماری افراد مسن این دارو معمولا با دوز پایین شروع می شود تا عوارض جانبی آن به حداقل برسد.

این دارو باید مطابق دستور پزشک مصرف شود و مصرف دوز بالای آن یا استفاده بیش از اندازه از این دارو بدون نظر پزشک, موجب تسریع درمان نمی شود و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش می دهد. از آن جایی که این دارو اعتیاد آور است, استفاده طولانی مدت از آن و یا مصرف دوزهای بالای قرص کلیدینیوم سی می تواند سبب اعتیاد به این دارو شود. در صورت قطع ناگهانی دارو, علائمی مانند لرزش، عرق کردن، تهوع، تشنج ممکن است در فرد ایجاد شود. به منظور جلوگیری از بروز این علائم پزشک اغلب به تدریج و با کاهش دوز دارو, اقدام به قطع مصرف دارو می کند.

منع مصرف کلیدینیوم سی

کلیدینیوم سی را در صورت ابتلا به گلوکوم و بزرگ شدن پروستات ، انسداد مثانه یا مشکلات ادراری دارید نباید مصرف کنید.

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید نباید از این دارو استفاده کنید زیر باعث ایجاد نقص هایی هنگام تولد نوزاد میشود.

در صورت حساسیت به کلردیازپوکساید یا کلیدینیوم یا سایر بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام ، لورازپام ، اگزازپام ، دیازپام نباید کلیدینیوم سی استفاده کنید.

قبل از مصرف کلرودیازپوکساید ، در صورت بروز هر گونه مشکل تنفسی ، پورفیری ، بیماری کلیوی یا سابقه افسردگی ، بیماری کلیوی با پزشک خود مشورت کنید.

 شایع ترین عوارض جانبی قرص کلیدینیوم سی

- ناراحتی معده
- خواب آلودگی
- ضعف یا خستگی
- هیجان
- بی خوابی
- خشکی دهان
- نفخ
- حساس شدن غیر طبیعی چشم به نور خورشید
- تغییرات ذائقه
- تغییر اشتها
- سوزش معده
شدیدترین عوارض جانبی قرص کلیدینیوم سی
- اختلال در ادرار
- تکرر ادرار
- تاری دید
- اتساع مردمک چشم
- تغییرات یا ناتوانی در میل جنسی
- یبوست
جدی ترین عوارض جانبی کلیدینیوم سی
- گرفتگی عضلانی فک, گردن و پشت
- کند شدن و یا مشکل در حرف زدن
- بی قراری دائمی و لرزش بدن
- اختلال در تنفس و بلعیدن
- بروز جوش های حاد پوستی
- زردی پوست و یا چشم
- نامنظم شدن ضربان قلب
در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی شدید و جدی باید سریعا به پزشک مراجعه شود. همچنین در صورت طولانی شدن عوارض جانبی و یا تشدید هر یک از آن ها باید فورا به پزشک اطلاع داده شود. قرص کلیدینیوم سی باید تحت نظر پزشک و مطابق دستور او مصرف شود.

تداخل دارویی کلیدینیوم سی

کلیدینیوم سی ممکن است با داروهای دیگری تداخل داشته باشد. قبل از تجویز پزشک تمام قرص های خواب ، داروهای ضد درد ، داروهای سرفه را که مصرف میکنید با پزشک خود درمیان بگذارید. به ویژه قرص های رقیق کننده های خون - وارفارین ، مهار کننده MAO مانند ترانیل ، ایزوکاروباکسیدید ، اگر مصرف میکنید آن را به پزشک خود بگویید تا پزشک بتواند بهترین و بی خطر ترین تجویز را داشته باشد.

علائم مصرف بیش از حد

اگر کلیدینیوم سی را بیش از حد مصرف کنید دچار علائمی نظیر گیجی ، ادرار سخت و دشوار ، خواب الودگی شدید ، خشکی دهان و گلو ، ضربان قلب سریع میشوید.