مجله درمان سرا

قرص کلیدینیوم سی , موارد مصرف و عوارض آن

قرص کلیدینیوم سی , موارد مصرف و عوارض آن
قرص کلیدینیوم سی یا لیبراکیم و نام تجاری لیبراکس داروی درمان زخم معده و سندرم روده تحریک پذیر میباشد. کلیدینیوم سی ترکیب کلردیازپوکساید و کلیدینیوم است.

توضیحات | موارد مصرف | هشدارها | نحوه مصرف | منع مصرف | عوارض | تداخل دارویی | بارداری | شیردهی


کلیدینیوم سی  clidinium c با نام تجاری لیبراکس شناخته میشود. قرص کلیدینیوم سی ترکیبی از کلردیازپوکساید و کلیدینیوم است که باعث کاهش اسید معده و کاهش اسپاسم روده میشود. جذب گوارشی کلیدینیوم کم و متغیر است . طول اثر آن در حدود سه ساعت است . راه اصلی دفع کلیدینیوم از طریق مدفوع است .

قرص کلیدینیوم سی چیست ؟

کلیدینیوم سی برای درمان زخم معده ، سندرم روده تحریک پذیر یا علائم مرتبط با عفونت های روده ای موثر است.

کلردیازپوکساید یک بنزودیازپین است که بر روی مواد شیمیایی مغز تاثیر می گذارد. کلردیازپوکساید به خوبی جذب می شود و پس از جذب متابولیزه شده و گاهی تا چند هفته متابولیت های آن دفع می گردد . این دارو در دسته دارویی ضد اسپاسم گوارشی قرار دارد و اثر متابولیسم آن کبدی است، همچنین از راه کلیه و مدفوع دفع میشود.

موارد مصرف قرص کلیدینیوم سی

داروی کلیدینیوم سی ترکیبی است از داروهای کلردیازپوکساید و کلیدینیوم بروماید . کلردیازپوکساید, موجب کاهش اضطراب می شود. در واقع این ترکیب بر روی مغز و اعصاب عمل می کند و یک اثر آرام بخشی دارد. کلردیازپوکساید به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد.

کلیدینیوم بروماید موجود در قرص کلیدینیوم سی موجب کاهش علائم گرفتگی های معده و روده می شود. در واقع کلیدینیوم بروماید موجب کاهش حرکات طبیعی روده شده و به وسیله شل کردن عضلات معده و روده موجب تسکین گرفتگی آن می شود.

قبل از مصرف کلیدینیوم سی

اگر به کلردیازپوکساید یا کلیدینیوم حساسیت دارید نباید از کلیدینیوم سی استفاده کنید. همچنین اگر سابقه بیماری های گلوکوم ، بزرگ شدن پروستات ، انسداد مثانه یا مشکلات ادراری دارید حتما قبل از مصرف ، برای اینکه مطمئن شوید این دارو برایتان بی خطر است با پزشک خود مشروت کنید.

از نوشیدن مشروبات الکلی در زمان استفاده از کلیدینیوم سی خودداری کنید زیرا میتواند عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد.

نحوه مصرف کلیدینیوم سی

به دلیل اینکه در ترکیب این دارو کلردیازپوکساید میباشد ممکن است اعتیاد اور باشد،پس سعی کنید این دارو را در مدت زمان کوتاه مصرف کنید.

این دارو بهتر است قبل از غذا و یا در هنگام خواب مصرف شود. این قرص معمولا 3 تا 4 بار در روز تجویز میشود و 30 تا 60 دقیقه قبل از غذا و یا در هنگام خواب مصرف کنید.دوز های این دارو میبایست توسط پزشک تجویز شود.

اگر از آنتی اسید ها استفاده میکنید، بهتر است قرص کلیدینیوم سی را قبل از غذا و داروی ضد اسید را بعد از غذا مصرف کنید.

 

کلیدینیوم سی

منع مصرف کلیدینیوم سی

کلیدینیوم سی در بعضی موارد نباید مصرف کرد، حتما قبل از تجویز این دارو توسط پزشک حتما با پزشک خود درباره موارد ذکر شده مشورت کنید.

  • کلیدینیوم سی را در صورت ابتلا به گلوکوم و بزرگ شدن پروستات ، انسداد مثانه یا مشکلات ادراری دارید نباید مصرف کنید.
  • اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید نباید از این دارو استفاده کنید زیر باعث ایجاد نقص هایی هنگام تولد نوزاد میشود.
  • در صورت حساسیت به کلردیازپوکساید یا کلیدینیوم یا سایر بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام ، لورازپام ، اگزازپام ، دیازپام نباید کلیدینیوم سی استفاده کنید.
  • قبل از مصرف کلرودیازپوکساید ، در صورت بروز هر گونه مشکل تنفسی ، پورفیری ، بیماری کلیوی یا سابقه افسردگی ، بیماری کلیوی با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض قرص کلیدینیوم سی

این دارو ممکن است در بعضی افراد دچار عوارضی میشود که شایع ترین آنها  ناراحتی معده ، خواب آلودگی ، ضعف و خستگی ، هیجان ، بی خوابی ، خشکی دهان و نفخ ، حساس شدن به نور خورشید ، تغییر در ذائقه ، تغییر اشتها و سوزش معده میباشد.

شدیدترین عوارض جانبی قرص کلیدینیوم سی اختلال در ادرار ، تاری در دید ، اتساع مردمک چشم و تغییرات یا ناتوانی در میل جنسی و یبوست میباشد.

البته عوارض جدی دیگری هم وجود دارد که در صورت بروز این عوارض باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. این عوارض شامل گرفتگی عضلات فک ، گردن و پشت سر ، کند شدن و یا مشکل در حرف زدن ، بی قراری دائمی و لرزش در بدن میباشد.

همچنین در صورت طولانی شدن عوارض جانبی و یا تشدید هر یک از آن ها باید فورا به پزشک اطلاع داده شود. قرص کلیدینیوم سی باید تحت نظر پزشک و مطابق دستور او مصرف شود.

علائم مصرف بیش از حد

اگر کلیدینیوم سی را بیش از حد مصرف کنید دچار علائمی نظیر گیجی ، ادرار سخت و دشوار ، خواب الودگی شدید ، خشکی دهان و گلو ، ضربان قلب سریع میشوید.

 تداخل دارویی کلیدینیوم سی

کلیدینیوم سی ممکن است با داروهای دیگری تداخل داشته باشد. قبل از تجویز پزشک تمام قرص های خواب ، داروهای ضد درد ، داروهای سرفه را که مصرف میکنید با پزشک خود درمیان بگذارید. به ویژه قرص های رقیق کننده های خون - وارفارین ، مهار کننده MAO مانند ترانیل ، ایزوکاروباکسیدید ، اگر مصرف میکنید آن را به پزشک خود بگویید تا پزشک بتواند بهترین و بی خطر ترین تجویز را داشته باشد.

مصرف کلیدینیوم سی در بارداری

کلیدینیوم سی در گروه D بارداری قرار دارد و  به دلیل وجود کلرودیازپوکساید میتواند باعث نقص کودک متولد نشده شود. پس کلیدینیوم سی در بارداری نباید مصرف شود.

مصرف کلیدینیوم سی در دوران شیردهی

کلیدینیوم سی ممکن است روی شیر مادر تاثیر بگذارد و به کودکی که از شیر مادر تغذیه میکند اسیب برساند. و همچنین امکان دارد تولید شیر را کند کند. پس برای اطمینان با پزشک خود قبل از مصرف مشورت کنید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.