مجله درمان سرا

خواص دارویی معجزه گر موز

خواص دارویی معجزه گر موز
موز میوه خوشمزه ای است که خواص دارویی و درمانی زیادی دارد.موز تقویت کننده اعصاب ، درمان یبوست ، دستگاه گوارش است.در ادامه مطلب به خواص درمانی موز می پردازیم.

کاهش فشار خون | افسردگی | استرس | یبوست | علائم پیش از قاعدگی


موز به عنوان یک میوه خوشمزه و شیرین شناخته می شود. موز سرشار از پتاسیم و مواد معدنی زیادی است. موز می تواند فشار خون را تنظیم کند. همچنین موز می تواند یک میوه دارویی باشد و دستگاه عصبی و سیستم های گوارشی را تقویت کرده و باعث درمان یبوست شود. همچنین می توان از جوشانده موز برای رفع سوء هاضمه و اسهال استفاده کرد.

البته موز کالری بالایی دارد و شاید به دلیل کالری زیاد این میوه از خوردن آن اجتناب کنید. اما موز یک میوه درمانی بسیار خوبی است که در اماده به آن می پردازیم.

فشارخون بالا

گفته می‌شود که مصرف بالای نمک و کمبود کلسیم تاثیرات منفی بر فشارخون دارد. خیلی مهم است که میزان پتاسیم خون را در حد متعادل نگه دارید و موز یکی از بهترین منابع پتاسیم به شمار می‌رود. توصیه می‌شود که صبح‌ها یک عدد موز مصرف کنید تا بتوانید فشارخونتان را همیشه در بهترین وضعیت نگه دارید.

کاهش افسردگی

تریپتوفان موجود در موز به شکل پروتئین‌هایی است که ترشح هورمون شادی‌آوری، سروتونین، را افزایش می‌دهد. خوردن یک عدد موز در روز برای بالا بردن این هورمون در بدن کافی است. بالا رفتن این هورمون در بدن طی چند دقیقه به شما احساس آرامش و شادی می‌دهد.

کاهش استرس

استرس متابولیسم بدن را بالا می‌برد و همین مسئله باعث پایین آمدن سطح پتاسیم در بدن می‌شود. با مصرف موز بخاطر محتوی بالای پتاسیمی که دارد می‌توانید این تعادل را ایجاد کرده و عملکرد قلبتان را طبیعی کنید. همچنین موز به حفظ تعال آب و مایعات در بدن نیز کمک می‌کند.

درمان یبوست

موز حاوی پکتین است که نوعی فیبر غذایی است که به هضم و گوارش غذا کمک می کند.این فیبر به خارج کردن سموم از بدن کمک زیادی می کند.علاوه بر آن، موز حاوی خواص پروبیوتیک است که گوارش را تقویت کرده و فشار موجود در روده‌ها بخاطر یبوست را کاهش می‌دهد.

علائم پیش از قاعدگی

موز سرشار از ویتامین B6 است که تاثیر مثبتی بر سطح گلوکز در خون دارد و گفته می‌شود که ویتامین B به کاهش علائم قبل از قاعدگی کمک می‌کند. موز درد داخل شکم و کمر را کاهش داده، اختلالات روحی و عصبی را تنظیم کرده و به حفظ آب داخل بدن کمک می‌کند.


مقالات مرتبط

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.