مجله درمان سرا

متوکلوپرامید , موارد استفاده و عوارض جانبی

متوکلوپرامید , موارد استفاده و عوارض جانبی
متوکلوپرامید با نام تجاری پلازیل داروی ضد تهوع است.متوکلوپرامید داروی برگشت اسید معده به مری ، تهوع و استفراغ است.متوکلوپرامید در اشکال قرص ، آمپول و قطره می باشد.

متوکلوپرامید چیست / موارد مصرف / هشدار مصرف / قبل از مصرف / نحوه مصرف / مقدار مصرف / عوارض مصرف / تداخل دارویی


متوکلوپرامید (METOCLOPRAMIDE) باعث افزایش انقباضات عضلات در دستگاه گوارش فوقانی میشود و سرعت معده را افزایش میدهد.متوکلوپرامید در کل برای پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ، برگشت اسید معده به مری ، سردردهای میگرنی و فلج معده دیابتیک مصرف میشود.متوکلوپرامید در اشکال قرص متوکلوپرامید 10 میلی گرم ، آمپول و قطره برای کودکان و نوزاد می باشد.

متوکلوپرامید باعث می شود انقباض در دستگاه گوارش ایجاد شود.این دارو باعث پیشگیری و درمان تهوع و استفراق می شود.متوکلوپرامید به سرعت جذب می شود و از طریق کلیه دفع می شود.کسانی که مشکلات کلیه دارند در مصرف این دارو دقت کنند و قبل از تجویز توسط پزشک شرایط خود را بگویند.

قرص متوکلوپرامید به مدت 4 تا 12 هفته برای درمان سوزش سر دل ناشی از ریفلاکس معده دستگاه گوارش استفاده میشود.

اشکال دارویی متوکلوپرامید

 • قرص 10 میلی گرم
 • آمپول 10 میلی گرم / 2 میلی لیتر
 • کپسول 10 میلی گرم
 • قطره

متوکلوپرامید چیست ؟

متوکلوپرامید باعث افزایش انقباضات در دستگاه گوارش میشود و برای پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ استفاده میشود.این دارو جذب سریع دارد و از طریق کلیه و صفرا دفع میشود و نیمه عمر نهایی آن 4 تا 6 ساعت میباشد.

این دارو در گروه B بارداری قرار دارد و نام تجاری آن پلازیل میباشد. همچنین در دسته ضد تهوع و آنتاگونیست گیرنده دوپامین قرار دارد.

موارد مصرف متوکلوپرامید

متوکلوپرامید برای درمان اسفراغ ، تهوع ، ریفلاکس معده استفاده می شود. همچنین از این دارو برای درمان سکسکه مقاوم همراه باکلرپرومازین ، القای شیردهی ، میگرن ، گاستروپارزی دیابتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

متوکلوپرامید را می توان به عنوان یک درمان برای استفراغ ناشی از شیمی درمانی ، جلوگیری از استفراغ‌های بعد از عمل، تسهیل انتوباسیون ، روده کوچک ، کمک به تخلیه معده در پرتودرمانی استفاده کرد.

تصویر 2

هشدار مصرف متوکلوپرامید

مصرف این دارو ممکن است باعث افسردگی شود. این تاثیر حتی اگر سابقه افسردگی نداشته باشید رخ دهد. علائم شما ممکن است خفیف یا شدید باشد و ممکن است شامل افکار خودکشی شود. اگر این علائم را دارید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

مبتلایان به تشنج

اگر سابقه تشنج دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید. ممکن است باعث تشنج بیشتر شود.برای مبتلایان به اختلالات حرکتی ناشی از دارو: در صورت مصرف داروهایی برای اختلالات حرکتی ناشی از دارو ، نباید از این دارو استفاده کنید. ممکن است شدت اختلالات حرکتی را افزایش دهد.

مبتلایان به پارکینسون

این دارو ممکن است علائم بیماری پارکینسون را وخیم تر کند.

مبتلایان به فشار خون بالا (فشار خون بالا)

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

مبتلایان به آسیب کبدی یا نارسایی احتقانی قلب

این دارو ممکن است آسیب کبدی یا نارسایی قلبی را بدتر کند. باعث افزایش مایعات در بدن می شود. اگر این اتفاق رخ داد ، با پزشک خود تماس بگیرید و مصرف این دارو را قطع کنید.

مبتلایان به مشکلات کلیوی

شاید نتوانید این دارو را از بدن خود به خوبی پاک کنید. این ممکن است سطح این دارو را در بدن شما افزایش دهد. این می تواند عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند. پزشک ممکن است شما را با دوز کمتری شروع کند.

مبتلایان به سرطان پستان

این دارو باعث افزایش سطح پرولاکتین در بدن شما می شود. پرولاکتین هورمونی است که ممکن است مسئول تومورهای سرطانی پستان باشد. قبل از شروع این دارو در صورت سابقه سرطان سینه به پزشک خود بگویید.

قبل از مصرف متوکلوپرامید

در صورتی که به متوکلوپرامید حساسیت دارید نباید از ان استفاده کنید.اگر مشکلات معده یا روده مانند انسداد ، خونریزی یا سوراخ و پارگی در معده دارید نباید از این دارو استفاده کنید. اگر تومور غده فوق کلیوی دارید نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین اگر بعد از استفاده از متوکلوپرامید یا داروهای مشابه دچار مشکل حرکات عضلانی شده اید متوکلوپرامید را نباید مصرف کنید.

اگر به بیماری کبد یا کلیه ، مشکلات مربوط به حرکات عضلانی ، اختلال در ریتم قلب ، فشار خون بالا ، تشنج ، سرطان پستان ، بیماری پارکینسون ، دیابت دچار هستید قبل از تجویز حتما این بیماری ها را به پزشک خود بگویید.

نحوه مصرف متوکلوپرامید

مصرف متوکلوپرامید فقط 4 تا 12 هفته مصرف میشود.متوکلوپرامید معمولا 30 دقیقه قبل از غذا و هنگام خواب یا فقطط با وعده های غذایی که معمولا باعث سوزش معده میشود مصرف شود.هرگز بطور همزمان از دو شکل مختلف متوکلوپرامید استفاده نکنید.

مقدار مصرف متوکلوپرامید

مقدار مصرف متوکلوپرامید برای تهوع و استفراغ در بزرگسالان بعد از جراحی 10 تا 20 میلی گرم عضلانی در انتهای جراحی میباشد.

همچنین دوز معمول برای بیماری رفلاکس در بزرگسالان 10 تا 15 میلی گرم تا 4 بار در روز نیم ساعت قبل غذا و قبل از خواب میباشد.

دوز مصرف قرص متوکلوپرامید در فلج معده 10 میلی گرم 4 بار در روز نیم ساعت قبل از غذا و قبل از خواب برای 2 تا 4 هفته است و دوز تزریقی 10 میلی گرم 4 بار در روز آهسته وریدی طرف یک تا 2 دقیقه و یا عضلانی تا 10 روز

این دارو با دوز معمول برای بزرگسالان برای بیماری میگرن 10 تا 20 میلی گرم وریدی میباشد.

تصویر 1 

عوارض جانبی متوکلوپرامید

در صورت داشتن هر یک از این علائم جدی زیر که ممکن است در 2 روز اول درمان رخ دهد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 • لرزید در بازوها یا پاها
 • حرکات کنترل نشده عضلانی مانند لب زدن ، پلک زدن
 • سردرگمی ، افسردگی
 • حرکات عضلانی آهسته یا تند.
 • تشنج
 • مشکل در خواب

عوارض شایع متوکلوپرامید

 • احساس بی قراری ، احساس خواب آلودگی یا خستگی
 • کمبود انرژی
 • حالت استفراغ یا تهوع
 • سردرد و مشکلات خواب

تداخلات دارویی متوکلوپرامید

استفاده از متوکلوپرامید با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی میشود میتواند اثرات را بدتر کند. در ادامه لیستی از داروهایی که با متوکلوپرامید تداخل دارند میباشد.

انسولین , لوودوپا,آتروپین , بنزوپین ها , داروهای مثانه ,آیوپامیدول , الانزاپین , بوپروپیون , پرومتازین , تیوتیکسن , بروموکرپتین , پیموزاید , تاکرولیموس , ریواستیگمین , کابرگولین , کلوزاپین , تریمپرازین , سافینامید , آیوهگزول (امنی پک) , آسناپین , دس ونلافاکسین , میلناسیپران , مولیندون , آموکساپین , پروپوکسیفن

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.