مجله درمان سرا

سفازولین, موارد مصرف و عوارض جانبی

سفازولین, موارد مصرف و عوارض جانبی
سفازولین یک آنتی بیوتیک است که برای بیماری های خاص مانند عفونت‌های شدید تنفسی، مجاری ادراری ، پوست ، استخوان ،مفاصل و عفونت جراحی استفاده می شود.

سفازولین

سفازولین  Cefazolin یک آنتی بیوتیک است که برای عفونت های شدید تنفسی ، مجاری ادراری و تناسلی ، پوست ، بافت نرم استخوان ، مجاری صفراوی ،عفونت های جراحی استفاده میشود. سفازولین در فرم 50 ، 500 میلی گرم و 1 گرم می باشد و در رده بارداری B قرار دارد.

سفازولین چیست؟

سفازولین در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو مانند عفونتهای ادراری در دوران بارداری و نیز به عنوان پیشگیری ازعفونت قبل از اعمال جراحی مصرف می شود.
سفازولین به پروتئین هایی که محل اتصال پنی سیلین است پیوند می یابد و ساخت دیواره سلولی باکتری را مهار می کند. این دارو به دلیل اینکه از دستگاه گوارش به خوبی جذب نمی شود و باید از راه تزریقی تجویز گردد. نیمه عمر آن 1-2 ساعت است .

موارد مصرف سفازولین

عفونت های شدید تنفسی، مجاری ادراری – تناسلی، پوست، بافت نرم، استخوان و مفاصل، مجاری صفراوی، سپتی سمی، آندوکاردیت ناشی از ارگانیسم های حساس، پیشگیری از عفونت های جراحی، جراحی کثیف.

مقدار مصرف سفازولین

بزرگسالان: مقدار 250 میلی گرم هر هشت ساعت تا یک گرم، هر هشت ساعت تزریق عضلانی یا وریدی می شود. حداکثر مقدار مصرف بزرگسالان 12 گرم در روز در شرایط مخاطره آمیز است.

کودکانی که بیش از یک ماه سن دارند: 25 تا 100 میلی گرم به صورت عضلانی یا وریدی روزانه در دوزها ی منقسم هر 8 ساعت.

مقدار مصرف در صورت نارسایی کلیه: مقدار مصرف یا فواصل زمانی مصرف باید بر اساس میزان نارسایی کلیوی، شدت عفونت، حساسیت ارگانیسم و سطح سرمی دارو تنظیم گردد. دارو به وسیله همودیالیز قابل برداشت می باشد، بنابراین بیمارانی که تحت همودیالیز قرار می گیرند، احتیاج به تنظیم دوز دارو دارند.

موارد منع مصرف سفازولین

تنظیم دوز در بیماران با اختلال عملکرد کلیه ضروری می باشد. استفاده طولانی مدت از دارو باعث ایجاد عفونت ثانویه می شود. در بیماران با سابقه حساسیت به پنی سیلین به ویژه واکنش های با واسطه IgE (مانند آناف یلاکسی، آنژیوادم، کهیر) با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی سفازولین

فلبیت، ترومبوفلبیت (در اثر تزریق وریدی) ، کهیر، درد، سفتی، آبسه های غیرعفونی، پوست اندازی در محل تزریق، خارش، سندرم استیون – جانسون ، کولیت سودوممبران، تهوع، بی اشتهایی، استفراغ، اسهال، التهاب زبان، اختلال گوارشی، کرامپ های شکمی، خارش مقعد، کاندیدای دهانی، کاندیدیازیس ، نوتروپنی، لکوپنی، ائوزینوفیلی، ترومبوسیتوپنی.

تداخل دارویی سفازولین

مصرف همزمان پروبنسید با این دارو ممکن است موجب افزایش غلظت و طولانی شدن وجود دارو در سرم شود. مصرف همزمان این دارو با داروهایی که باعث مسمومیت کلیوی می شوند (وانکومایسین، کلیستین، پلی میکسین B و آم ینوگلیکوزیدها)، مصرف همزمان با داروهایی که اثر باکتریوستاتیک دارند (تتراسیکلینها، اریترومایسین یا کلرامفنیکل) ممکن است از فعالیت باکتری کش این دارو جلوگیری کند. از استفاده همزمان خودداری شود.

مصرف آمپول سفازولین در كودكان

سفازولین در کودکان مصرف شده است. با این وجود، بی ضرری مصرف آن در کودکان کمتر از یک ماه ثابت نشده است.

مصرف سفازولین در شیردهی

بی ضرری مصرف سفازولین در شیردهی ثابت نشده است. بنابراین، مصرف این دارو در مادران شیرده باید با احتیاط همراه باشد.

آیا آمپول سفازولین درد دارد؟

تزریق عضلانی سفازولین کمتر از سایر سفالوسپورینها دردناک است. این تزریق باید به صورت عمیق و در عضلات بزرگ مانند گلوتئوس انجام شود.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.