مجله درمان سرا

راه هایی برای داشتن پاهایی زیبا

راه هایی برای داشتن پاهایی زیبا
بی توجهی به پاها باعث می شود پوست آنها آسیب ببیند، ترک ترک شود.چه باید کرد تا پاهایی زیبا و سالم داشت؟ زیاد فکر نکنید. خیلی ساده است و خرج چندانی هم ندارد. با این مطلب، همراه شوید.

وضعیت و اهمیت بهداشت و زیبایی پا بسیار شبیه دست است در حالی که اغلب ما به آن بی اعتناییم و یک دهم دست هایمان هم به پاهایمان رسیدگی نمی کنیم، چون فکر می کنیم پاها مثل دست ها در معرض دید و توجه نیستند در حالی که اصلا این گونه نیست به خصوص اگر فصل تابستان باشد و صندل به پا داشته باشید یا حتی در خانه خودتان میزبان کسی باشید که زیاد هم غریبه نیست...

 

بی توجهی به پاها باعث می شود در مرحله اول پوست آنها آسیب ببیند، ترک ترک شود، پوسته پوسته و خشک شود و ناخن های پا، زرد و بدشکل شوند و گوشه هایشان شکسته و در مواردی به داخل گوشت پا رود و ما را در یک دردسر حسابی بیندازند. پس چه باید کرد تا پاهایی زیبا و سالم داشت؟ زیاد فکر نکنید. خیلی ساده است و خرج چندانی هم ندارد. با این مطلب، همراه شوید.

● نظافت پا در ۴ مرحله

در دنیا شاید هیچ چیز به اندازه داشتن یک جفت پای کثیف و بدبو، زشت و منزجرکننده نباشد پس اولین گام تمیزکردن پاهاست اما تمیز کردن این عضو بدن روشی دارد:

مرحله اول: ابتدا باید یک سوهان ناخن مخصوص پا تهیه کنید و روی خشکی های ناخن پا و پوست هایی که زبر شده است بکشید و از شر شکستگی و کج شدگی های ناخن هایتان خلاص شوید.

مرحله دوم: یک صابون و یک ظرف کوچک آب که پاهایتان در آن بتواند قرار بگیرد تهیه کنید و ظرف را تا نیمه با آب ولرم پر کنید و پاهایتان را درون آن بگذارید و با صابون و یک لیف نرم پاهایتان را در عین اینکه ماساژ می دهید تمیز کنید. از تمیز کردن قسمت های میانی انگشت ها هم غافل نشوید. عجله نداشته باشید و این کار را به عادتی در حمام تبدیل کنید. حین تمیز کردن پا قسمت های خشک را بیشتر ماساژ دهید.

مرحله سوم: از یک مسواک قدیمی برای تمیزکردن ناخن های پا استفاده کنید. روی ناخن، دور تا دور آن و زیر آن را به خوبی تمیز کنید. در تمیزکردن پاها عجله به خرج ندهید و از آب ولرمی که پایتان در آن قرار گرفته لذت ببرید.

مرحله چهارم: خشک کردن پاها مرحله خیلی مهمی است اما باز هم روش خاص خودش را دارد. بعضی ها تصور می کنند باید پاهایشان را مشت ومال بدهند در حالی که اصلا این طور نیست و نباید با پاهایتان خشن برخورد کنید. برای خشک کردن پاها یک حوله تمیز را به آرامی و به حالت نوازش کردن در تمام نقاط پا بکشید البته تا زمانی که خیسی پاها برطرف شود اما پاها هنوز مرطوب باشند.

● مرطوب کننده فراموش نشود

اگر می خواهید پوست پاهایتان ترک نخورد و پوسته پوسته نشود سریعا بعد از خشک کردن آنها را مرطوب کنید. بین انگشت پاها را چه در زمان شستن و چه خشک کردن فراموش نکنید. گرفتن ناخن بلافاصله بعد از شستن پاها اشتباه است چون ناخن هنوز نرم است و شکل خودش را به دست نیاورده و حتی احتمال گرفته شدن گوشت پایتان در این حالت زیاد است. تمیز و حساس باشید اما وسواسی نباشید. لازم نیست حتما از کرم های خیلی گران قیمت و لوسیون های گران برای ماساژ پا استفاده کنید. می توانید از روغن زیتون، شیر ولرم و آبلیمویی که در آب ولرم ریخته اید برای ماساژ دادن پاهایتان استفاده کنید و با همان آب پایتان را آبکشی کنید.

● هر لوسیون و کرمی را به پاهایتان نزنید

شاید بپرسید پاهایتان را با چه چیزی مرطوب کنید؟ خب جواب ساده است. شما می توانید از مرطوب کننده دستتان برای پاهایتان هم استفاده کنید. یادتان باشد هر لوسیون و کرم گران قیمتی دلیل بر خوب بودن آن نیست. سعی کنید در این مورد از تجربه های دیگران و پیشنهادهای متخصص پوست استفاده کنید.

● ناخن هایتان را فراموش نکنید

زیبایی پای شما در گروی تمیزی و زیبایی ناخن های پای شماست. پس اولا آنها را تمیز کنید، آنها را به اندازه کافی -نه زیاد بلند و نه زیاد کوتاه بگیرید، از ناخن گیر شخصی استفاده کنید و زمانی ناخن پاهایتان را بگیرید که عجله نداشته باشید و مجبور نباشید آنها را کج و راست کنید. بهتر است ناخن پا گرد باشد تا داخل کفش پایتان اذیت شود.

● از لاک های مناسب و باکیفیت استفاده کنید

لاک های نامناسب باعث زرد شدن و خورده شدن ناخن ها می شوند پس در خرید لاک دقت کنید. هنگام زدن لاک مراقب باشید لاک اطراف ناخن هایتان مالیده نشود.

● جوراب بپوشید

فراموش نکنید جوراب بهترین پوشش دهنده پاست حتی در فصل تابستان می توانید از جوراب های نخی و نازکی که مخصوص کفش های تابستانی و صندل است استفاده کنید تا پاهایتان آلوده نشوند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.