مجله درمان سرا

وزیر بهداشت از مشکلات در حوزه دارو میگوید

وزیر بهداشت از مشکلات در حوزه دارو میگوید
در دولت یازدهم اقدامات زیادی در حوزه دارو انجام شد که در دولت دوازدهم نیز ادامه پیدا می کند و جدا از برجام که قدم بسیار مهمی در رشد صنایع داخلی بود

به گزارش درمان سرا:دکتر سید حسن هاشمی در مراسم افتتاح طرح های صنعتی و دارویی استان البرز با حضور معاون اول رییس جمهور، اظهار داشت: در دولت یازدهم اقدامات زیادی در حوزه دارو انجام شد که در دولت دوازدهم نیز ادامه پیدا می کند و جدا از برجام که قدم بسیار مهمی در رشد صنایع داخلی بود، بهره مندی شرکت های دانش بنیان از تسهیلات و از جمله معافیت مالیاتی، به رشد آنها کمک کرد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه تصمیمات وزارت بهداشت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده است، افزود: با تصمیمات گرفته شده در جهت حمایت از تولید داخلی، هر سال بیش از ۲۰ قلم دارو  روانه بازار شداما تفاوت این دوره با دوران قبل این بود که دارو تا در بازار در نسخه ها تحویز نمی شد، از آن رونمایی نمی کردیم و خیلی از داروها رونمایی نشد و این مانند ۴۸  قلم دارویی نبود که حتی یک مورد به بازار عرضه نشد اما اعلام کردند که این داروها در کشور تولید شده است.
دکتر هاشمی تاکید کرد: داروهای رونمایی شده در دوره جدید، امروز بخشی از بازارهای منطقه و جهانی را در اختیار دارند و عمده کار ما سیاستگذاری بود و تصمیم گرفتیم که در مورد واردات داروهای خارجی، در صورتی که تولید کنندگان داخلی بتوانند از ابتدا تا انتها این داروها را تولید کنند، ۷۰ درصد از بالاترین قیمت برند بین المللی را پرداخت کنیم و از سوی دیگر  از ۹۰ درصد واردات این داروها جلوگیری کردیم و آنهایی که نتوانستند این ۹۰ درصد را در اختیار بگیرند، نتوانسته بودند جامعه پزشکی را متقاعد کنند و مشکل این شرکت ها این است که فقط خودشان را می بینند و انتظار دارند که هر قدر محصول تولید می کنند به همان اندازه از طریق بیمه ها و ثبت دارو، برای آنها بازار ایجاد شود و این امکان پذیر نیست.
دکتر هاشمی اضافه کرد: منابع مالی کشور محدود است و در این کشور بیش از ۹۰ درصد از مردم تحت پوشش بیمه قرار دارند و بیمه ها بیش از ۹۰ درصد از هزینه را با دریافت حق بیمه اندک، پرداخت می کنند بنابراین بیمه نمی تواند هر دارویی که تولید می شود را به سرعت به لیست دارویی کشور وارد کنند به ویژه زمانی که اثربخشی یک دارو به طور کامل مورد تایید یک انجمن یا گروه مربوطه نباشد.
وزیر بهداشت با اشاره به محدود بودن اعتبارات بیمه ها، یادآور شد: بیمه ها باید برای منابع مالی خود اولویت گذاری کنند و در دوران گذشته این اولویت بندی اشکالاتی وجود داشته و باید لیست داروها و خدمات تحت پوشش بیمه ها هر سال بازنگری شود اما این بیمه است که خریدار خدمات است و نمی توانیم آنها را مجبور کرده یا رانتی برای یک دارو ایجاد کنیم و وزارت بهداشت فقط می تواند مسیر را هموار کند.


دولت در فضاسازی برای صادرات، جلوتر از بخش خصوصی است
دکتر هاشمی تصریح کرد: پس از برجام امکان صادرات محصولات ایرانی بیشتر فراهم شده و در سفرهای خارجی، جلسات مشترک با وزرای خارجی و امضای تفاهم نامه ها، می توان گفت که دولت در فضاسازی برای صادرات جلوتر از بخش خصوصی است و یک قلم داروی شرکت سیناژن توانسته ۱۰ میلیون دلار به یکی از کشورهای همسایه صادرات داشته باشد که البته کافی نیست و دولت باید برای افزایش صادرات به بخش خصوصی آموزش دهد.


وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مهمترین مشکلات حوزه دارو، گفت: اولین مشکل حوزه دارو، حضور شرکت های دولتی و شبه دولتی است که حضور آنها باعث شده که نتوانیم شاهد حضور گسترده بخش خصوصی در حوزه دارو باشیم و این حضور برای خود شرکت ها، فوق العاده زیان آور است.
دکتر هاشمی افزود: بخشی از شرکت های دولتی و شبه دولتی دارویی که در بخشی از نهادهای خدماتی و حمایتی قرار دارند، سودآوری ندارند و اگر این شرکت ها را به جوانان مستعد کشور بدهند در کمتر از دو سه سال می توان ظرفیت آنها را به ۱۰ برابر سود اسمی اعلام شده از سوی مسئولان این شرکت ها رساند.
وزیر بهداشت حضور شرکت های دولتی و شبه دولتی در حوزه دارو را تهدید مهمی برای بخش خصوصی و کیفیت محصولات دارویی عنوان کرد و گفت: دولت باید بر محصولات نظارت کند و طبیعی است شرکت های شبه دولتی که فشار بیشتری دارند، نظارت را آسیب پذیر می کنند.
دکتر هاشمی از قیمت گذاری دولتی به عنوان دومین مشکل حوزه دارو یاد کرد و اظهار داشت: دولت از طرفی قیمت گذاری در حوزه دارو را دیکته می کند در صورتیکه بیمه ها به دلیل اینکه خریدار عمده هستند می توانند در فضای رقابتی، تعیین کننده باشند و قتی بخش عمده از دارو در دست شرکت های دولتی و شبه دولتی است، می توانند در قیمت گذاری اعمال نفوذ کنند.
وزیر بهداشت سومین مشکل حوزه دارو را ناکافی بودن صادرات محصولات دارویی دانست و گفت: وقتی صادرات دارو در کشور وجود نداشته باشد طبیعی است کیفیت محصولات داخلی در بازار های بین المللی با محصولات جهانی محک نمی خورد. اگر سیناژن در حال حاضر در بازار های بین المللی برای خود سهمی پیدا می کند به این دلیل است که هدفگذاری آنها، بازار ایران نیست و این ارزشمند است و با توجه به ارتباطات و پیشینه خوبی که صنعت دارو در منطقه دارد اگر آنها را با هدف بازارهای بین المللی رشد دهیم، طبیعی است که رقابت های منفی آسیب زا در داخل را می توانیم از بین ببریم.
دکتر هاشمی تاکید کرد: عقب ماندگی صنایع دارویی، یکی از مهمترین مشکلات حوزه دارو است زیرا این صنعت در دست بخش دولتی بوده و چون همیشه از داشته خود هزینه کرده اند نتوانسته اند سرمایه گذاری کنند و یا سود اندک خود را در محل های دیگری هزینه کرده اند در حالی که شرکتی مانند سیناژن، سود خود را صرف توسعه کرده است. البته یکی از مشکلات حال حاضر صنعت دارو بدهی بیمه ها به این حوزه است که ناشی از بد عهدی شرکای طرح تحول سلامت است که باید با کمک دولت و مجلس این معضل که صنایع دارویی را به مرز بحران رسانده مرتفع گردد.


صندوق توسعه ملی اعتباری را برای صنعت دارو در نظر بگیرد
وزیر بهداشت یادآور شد: صندوق توسعه ملی می تواند اعتباری را فقط برای صنعت دارو در نظر بگیرد و اگر یک هزار تا دو هزار میلیارد تومان برای این صنعت در نظر بگیرد و به نحوی تعریف کنیم که مانند وامهای زودبازده نباشد و صرف بازسازی صنعت دارویی کشور شود می توانیم امیدوار باشیم که در آینده سهم خوبی از بازارهای بین المللی خواهیم داشت و علاوه بر ایجاد اشتغال، خواهیم توانست نخبگان را در کشور نگه داریم.
دکتر هاشمی تصریح کرد: در حوزه دارو در منطقه رقبای جدی از جمله کشورهای عربی و همسایه داریم که هدفگذاری های مهمی را تا سال ۲۰۳۰ کرده اند و این کشورها به شرکت های مادر، وصل هستند اما صنعت دارویی کشور، به طور مستقیم به شرکت مادر متصل نیست و اگر پویی و نوسازی در صنعت اتفاق نیفتند از سایر کشورهای منطقه عقب خواهیم ماند.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: سهم بخش خصوصی در حوزه دارو باید به تدریج افزایش پیدا کند و شرکت های دولتی و شبه دولتی تولید دارو را باید به فروش کارخانجات و واگذاری موظف کنیم البته نباید واگذاری این شرکت ها از بدترین شرکت ها باشد بلکه باید شرکت های با کیفیت که موجب ایجاد اشتغال و افزایش تولید می شود، قبل از همه واگذار شوند.
دکتر هاشمی تاکید کرد: در مواردی که تولید کنندگان متعدد یک کالا وجود دارد، نیازی به قیمت گذاری نداریم و این تولید کنندگان می توانند با هم رقابت کنند.
 

ارتقای کیفیت داروی تولید داخل، شرط لازم کاهش واردات
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تولید کنندگان محصولات دارویی باید خویشتن داری کنند، خاطرنشان کرد: دوره اینکه بخواهیم یک دارو را با فشار به لیست دارویی کشور وارد کنیم، تمام شده و ما آمادگی داریم که اجازه دهیم هر نوع دارویی در کشور تولید شود اما این برای وارد کردن داروها به لیست دارویی ایران برای ما الزام آور نیست و تولید کنندگان این داروها می توانند محصولات خود را به خارج از کشور صادر کنند و نباید انتظار داشته باشند که دارویی که در خارج از مرزهای ایران، هیچ بازاری ندارد، بازار داخلی را به آنها تحویل دهیم.
دکتر هاشمی تصریح کرد: برخی از شرکت های دولتی تولید دارو از ما انتظار دارند که مرزها را ببندیم و اجازه واردات دارو را ندهیم که این ظلم به مردم است و اول باید کیفیت داروها را ارتقا داده و جامعه پزشکی را متقاعد کنیم که آن زمان دیگر نیازی به فشار وارد کردن نیست.
وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: اگر بنا باشد شرکت های دارویی دولتی از رانت دولت استفاده کنند که ما جلوی واردات را به اسم تولید داخل بگیریم و این محصولات فاقد کیفیت و قیمت مناسب باشد، به مردم ظلم کرده ایم

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.